ČEZ: Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren

11.11.2021 7:34 | Tisková zpráva

Devět mezinárodních expertů na fyzickou ochranu a kybernetickou bezpečnost prověřuje v tomto týdnu zabezpečení obou českých jaderných elektráren. Zaměří se na to, jak ČEZ naplňuje požadavky české i mezinárodní legislativy. Pro Temelín půjde o třetí mezinárodní misi zaměřenou na zabezpečení elektrárny.

ČEZ: Mezinárodní odborníci kontrolují zabezpečení českých jaderných elektráren
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jak má Temelín zabezpečena nejdůležitější místa, jak je chráněn proti dronům nebo kybernetickým útokům.  Také na to se v rámci mezinárodní mise IPPAS (International Physical Protection Advisory Service) zaměří devět expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Vedle nastavení systému a jeho funkčnosti budou experti ověřovat také soulad české a mezinárodní legislativy i to, jak ji ČEZ v oblasti fyzické ochrany a kybernetické ochrany na jaderných elektrárnách naplňuje.

„Nedávno jsme prošli jako jedni z prvních na světě certifikačním auditem ISMS - Information Security Management Systém, podle normy ISO/IEC 27001. Úspěšná certifikace je pro nás potvrzením, že z hlediska „best pactice“ v oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně platných ustanovení právního řádu ČR, máme vše správně. Na druhou stranu tady budeme mít zkušené odborníky z devíti zemí a jejich pohled a případná doporučení pro nás mohou být velmi cenná,“ uvedl Daniel Rous, ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ.

V posledních letech ČEZ zabezpečení svých jaderných elektráren významně posílil. Na obou jaderných elektrárnách byly v souladu s novými požadavky Atomového zákona vymezeny a zabezpečeny tak zvané životně důležité prostory. „Jde o nejdůležitější místa obou elektráren, která chrání nové bezpečnostní prvky i přísnější režimová opatření. Navíc oprávnění vstupu mají pouze pracovníci s prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu,“ upřesnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

ČEZ také posílil ochranu i proti vnějším hrozbám, především proti dronům a klíčové budovy elektrárny monitoruje speciální laserový detekční systém. 

Už v základním režimu patří jaderné elektrárny mezi nejpřísněji střežené objekty v zemi. Součástí systému jejich zabezpečení je hned několik složek - policie, armáda, bezpečnostní agentura a celá řada technických systémů, fyzických bariér a organizačních opatření. Vedle odolnosti proti fyzickým útokům má Temelín nastavenu i ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku. Celý systém zabezpečení umí energetici v případě potřeby velice rychle zpřísnit a uvést jej tak do vyšších stupňů pohotovosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů

16:08 Správa železnic: Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů

Správa železnic začala instalovat na přejezdy nové reflexní štítky, které zvýší bezpečnost provozu. …