ČEZ: Nahlédněte do budoucnosti energetiky s novou 3D aplikací

22.04.2020 13:47 | Zprávy

Energetika se nám mění před očima. Jak bude vypadat v blízké budoucnosti, se můžete podívat díky nejnovější 3D aplikaci Světa energie. Od řešení, která již běžně využíváme dnes, až po technologie existující zatím jen na papíře, aplikace uživatele provede fascinujícím světem decentrální energetiky.

ČEZ: Nahlédněte do budoucnosti energetiky s novou 3D aplikací
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Kromě spousty informací, fotek a grafik si mohou návštěvníci vyzkoušet i sestavení vodní turbíny nebo malého jaderného reaktoru.

Na první pohled je to město, jakých jsou stovky: usazené podél říčky, s malou průmyslovou zónou, obklopené poli a lesy. Na kopci pár větrných elektráren, za fotbalovým hřištěm menší fotovoltaika. Jenže při bližším pohledu se nestačíte divit: ulicemi sviští elektromobily a vodíkové autobusy, řeka je osázená vodními mikroturbínami, za městem stojí malý modulární reaktor a bateriová úložiště, teplo i chlad zajišťují trigenerační jednotky a každý dům si svou spotřebu řídí díky prvkům chytré domácnosti. Vítejte v budoucnosti!

Moderní energetice jde naproti i Skupina ČEZ: podporuje výrobu elektřiny přímo v místech spotřeby, buduje samořiditelné chytré distribuční sítě, zavádí digitalizaci a automatizaci u energetických řešení, pomáhá ostatním omezovat plýtvání energiemi, a naopak prosazuje jejich efektivní využívání, je lídrem české elektromobility. Jednou ze společností Skupiny, která se těmto aktivitám velmi věnuje, je ČEZ ESCO, podílejí se na ní ale v podstatě všechny dceřinky. 

„Tradiční pojetí energetiky se mění a v posledních několika letech tempo změn nabírá rychlejší obrátky. S pojmy typu smart bydlení, energetické úspory EPC, elektromobilita, vodíková ekonomika či virtuální elektrárny se setkáváme čím dál častěji. Jsem rád, že vznikla aplikace, která je zábavnou a srozumitelnou formou přiblíží široké veřejnosti. Větší decentralizaci energetiky nám přináší řadu výhod, a pokud jí budeme rozumět, dokážeme její potenciál využít naplno,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Čtrnáct zastavení a hra na konstruktéra

V pořadí sedmá ze série interaktivních 3D aplikací se značkou Svět energie se decentrální energetice věnuje skutečně zevrubně: ukazuje nejen jak budeme v blízké budoucnosti energii vyrábět, ale i jak ji budeme distribuovat, skladovat, řídit a využívat. Návštěvníky virtuálního města budoucnosti čeká celkem čtrnáct informativních zastávek po jednotlivých technologiích. Věrné 3D modely si uživatel natáčí a přibližuje podle potřeby, některé si může doslova rozebrat na jednotlivé komponenty. Koho zmohla přemíra informací, ten se odreaguje zábavnou hrou, v níž v roli konstruktéra sestavuje vlastní vodní turbínu, malý reaktor nebo Stirlingův motor. Každá sekce obsahuje kromě podrobného popisu také bohatou fotogalerii a doplňující nákresy, grafy či schémata.

Aplikace 3D Decentrální energetika je zdarma ke stažení v prostředí Google Play i AppStore nebo jako desktopová verze na vzdělávacím portále Svět energie ZDE. Kromě ní si zájemci mohou užít také podrobné 3D aplikace věnované jaderným, uhelným a vodním elektrárnám, chytrému městu, obnovitelným zdrojům či distribuci elektřiny.

Svět energie baví i pomáhá

Vzdělávací portál www.svetenergie.cz také pomáhá rodinám i školám zvládat současnou vynucenou domácí výuku. Učitelé fyziky mohou například využít rozsáhlou databází videí s pokusy, aby žákům přiblížili probíranou látku i v době, kdy nemají k dispozici fyzikální učebny. Děti si naopak mohou vybrané pokusy zkusit i doma a přihlásit se do soutěže o zajímavé ceny. Kromě toho tu najdou i spoustu podkladů pro případné referáty. Rodiče těch nejmenších dětí zase uvítají jednoduché vzdělávací on-line hry zaměřené na téma šetření energií v domácnosti.

Svět energie provádí zájemce fascinujícím oborem energetiky již od roku 2016. Za tu dobu si získal řadu příznivců: od spuštění zaznamenal přes 255 000 návštěv, jen loni na stránky přišlo načerpat vědomosti, inspiraci či se jen pobavit více než 80 000 lidí. Počet shlédnutých stránek se za pět let fungování blíží jednomu milionu.

Prostřednictvím interaktivních aplikací nabízí portál exkluzivní možnost virtuálně navštívit energetická zařízení a dopodrobna prozkoumat, jak fungují. Kromě toho poskytuje i novinky a zajímavosti z oboru, pestrou nabídku výukových materiálů, fotografií ke stažení, ukázek z prostředí výroby elektřiny, ale i platformu pro výměnu zkušeností mezi pedagogy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Největší výrobce sušeného masa v ČR Fine Gusto Nature představuje nové africké speciality

13:46 Největší výrobce sušeného masa v ČR Fine Gusto Nature představuje nové africké speciality

Východočeská firma Fine Gusto Nature ihned na začátku roku 2025, kdy slaví již 11 let od svého založ…