ČEZ: Nevyužívanému plynojemu MAN v Ostravě zbývají poslední týdny

16.06.2021 12:39 | Zprávy

Plynojem MAN na ulici 1. máje nedaleko centra ostravských Mariánských Hor čeká osud mnoha dalších průmyslových staveb z doby hornické a ocelářské historie regionu. Již více než 10 let nevyužívanou stavbu v příštích týdnech odborná firma postupně rozebere a tím připraví pozemek na sanaci starých ekologických zátěží. V hlavní roli unikátní demontáže bude obří jeřáb, který jednotlivé díly postupně snese k zemi.

ČEZ: Nevyužívanému plynojemu MAN v Ostravě zbývají poslední týdny
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Odstranění 84 metrů vysokého a 54 metrů širokého plynojemu, který váží téměř 1600 tun, přičemž jeho nadzemní část představuje 1200 tun ocelových konstrukcí a 400 tun betonových závaží pístu, bude technickým i logistickým oříškem. Podílejí se na něm také specialisté ze společnosti ČEZ Energetické služby, která má ve svém portfoliu i služby v oblasti bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí.

„Probíhající práce by provoz na ulici 1. máje neměly výrazně omezit, ale je nutné počítat s výjezdem vozidel ze staveniště. Koordinaci bezpečnosti stavby bude dozorovat odborně způsobilá osoba. Připravili jsme podrobný plán zajištění bezpečnosti práce a počítáme se spoluprací také s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje“ řekl Jaromír Vítek, který má ve firmě bezpečnostní procesy na starost.

Plynojem vybudovaný v roce 1939, který sloužil k vyrovnávání přetlaku potrubní sítě koksárenského plynu a ke skladování přebytků plynu z koksovny v Dolních Vítkovicích, zvládl pojmout až 150.000 m3 plynu při přetlaku 3,2 kPa. Těsnění pístu plynojemu zajišťovalo těsnící zařízení naplněné 117 tunami speciálního oleje pro suché plynojemy. V průběhu let prošel plynojem několika modernizacemi a v roce 1994 se propojil středotlakým plynovodem koksárenského plynu s koksovnami Jan Šverma a Svoboda. Do zálohy byl odstaven v březnu 2010.

Po demontáži plynojemu připraví ČEZ jako vlastník areálu pozemky na dokončení průzkumu starých ekologických zátěží, který vymezí jejich aktuální rozsah a specializovaná firma navrhne následnou sanaci pozemku. Sanaci bude provádět na své náklady v rámci řešení starých ekologických zátěží stát prostřednictvím Ministerstva financí ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

10:17 Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se ve Strakově akademii konalo již sedmé zasedání Vládního výboru pro …