ČEZ: Nevyužívanému plynojemu MAN v Ostravě zbývají poslední týdny

16.06.2021 12:39 | Zprávy

Plynojem MAN na ulici 1. máje nedaleko centra ostravských Mariánských Hor čeká osud mnoha dalších průmyslových staveb z doby hornické a ocelářské historie regionu. Již více než 10 let nevyužívanou stavbu v příštích týdnech odborná firma postupně rozebere a tím připraví pozemek na sanaci starých ekologických zátěží. V hlavní roli unikátní demontáže bude obří jeřáb, který jednotlivé díly postupně snese k zemi.

ČEZ: Nevyužívanému plynojemu MAN v Ostravě zbývají poslední týdny
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Odstranění 84 metrů vysokého a 54 metrů širokého plynojemu, který váží téměř 1600 tun, přičemž jeho nadzemní část představuje 1200 tun ocelových konstrukcí a 400 tun betonových závaží pístu, bude technickým i logistickým oříškem. Podílejí se na něm také specialisté ze společnosti ČEZ Energetické služby, která má ve svém portfoliu i služby v oblasti bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí.

„Probíhající práce by provoz na ulici 1. máje neměly výrazně omezit, ale je nutné počítat s výjezdem vozidel ze staveniště. Koordinaci bezpečnosti stavby bude dozorovat odborně způsobilá osoba. Připravili jsme podrobný plán zajištění bezpečnosti práce a počítáme se spoluprací také s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje“ řekl Jaromír Vítek, který má ve firmě bezpečnostní procesy na starost.

Plynojem vybudovaný v roce 1939, který sloužil k vyrovnávání přetlaku potrubní sítě koksárenského plynu a ke skladování přebytků plynu z koksovny v Dolních Vítkovicích, zvládl pojmout až 150.000 m3 plynu při přetlaku 3,2 kPa. Těsnění pístu plynojemu zajišťovalo těsnící zařízení naplněné 117 tunami speciálního oleje pro suché plynojemy. V průběhu let prošel plynojem několika modernizacemi a v roce 1994 se propojil středotlakým plynovodem koksárenského plynu s koksovnami Jan Šverma a Svoboda. Do zálohy byl odstaven v březnu 2010.

Po demontáži plynojemu připraví ČEZ jako vlastník areálu pozemky na dokončení průzkumu starých ekologických zátěží, který vymezí jejich aktuální rozsah a specializovaná firma navrhne následnou sanaci pozemku. Sanaci bude provádět na své náklady v rámci řešení starých ekologických zátěží stát prostřednictvím Ministerstva financí ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…