Odstranění 84 metrů vysokého a 54 metrů širokého plynojemu, který váží téměř 1600 tun, přičemž jeho nadzemní část představuje 1200 tun ocelových konstrukcí a 400 tun betonových závaží pístu, bude technickým i logistickým oříškem. Podílejí se na něm také specialisté ze společnosti ČEZ Energetické služby, která má ve svém portfoliu i služby v oblasti bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí.
„Probíhající práce by provoz na ulici 1. máje neměly výrazně omezit, ale je nutné počítat s výjezdem vozidel ze staveniště. Koordinaci bezpečnosti stavby bude dozorovat odborně způsobilá osoba. Připravili jsme podrobný plán zajištění bezpečnosti práce a počítáme se spoluprací také s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje“ řekl Jaromír Vítek, který má ve firmě bezpečnostní procesy na starost.
Plynojem vybudovaný v roce 1939, který sloužil k vyrovnávání přetlaku potrubní sítě koksárenského plynu a ke skladování přebytků plynu z koksovny v Dolních Vítkovicích, zvládl pojmout až 150.000 m3 plynu při přetlaku 3,2 kPa. Těsnění pístu plynojemu zajišťovalo těsnící zařízení naplněné 117 tunami speciálního oleje pro suché plynojemy. V průběhu let prošel plynojem několika modernizacemi a v roce 1994 se propojil středotlakým plynovodem koksárenského plynu s koksovnami Jan Šverma a Svoboda. Do zálohy byl odstaven v březnu 2010.
Po demontáži plynojemu připraví ČEZ jako vlastník areálu pozemky na dokončení průzkumu starých ekologických zátěží, který vymezí jejich aktuální rozsah a specializovaná firma navrhne následnou sanaci pozemku. Sanaci bude provádět na své náklady v rámci řešení starých ekologických zátěží stát prostřednictvím Ministerstva financí ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva