ČEZ: Obohacený uran pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé

07.11.2024 11:49 | Tisková zpráva

ČEZ bude i nadále odebírat obohacený uran, tedy klíčový prvek paliva pro své jaderné elektrárny, od nadnárodní britské společnosti Urenco. Podle aktuálně uzavřené dohody by měla mít energetická společnost zajištěné dodávky až do poloviny třicátých let.

ČEZ: Obohacený uran pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„S Urenco spolupracujeme už 20 let a nově uzavřená smlouva nastavuje další dlouhodobou spolupráci. Naším úkolem je zajištění bezpečného provozu našich jaderných elektráren. A prostřednictvím diverzifikace dodavatelů a smluv se stabilními společnostmi současně posilujeme energetickou bezpečnost České republiky,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

90%
hlasovalo: 6612 lidí

Dohoda o nákupu obohaceného uranu představuje jeden z kroků k zajištění paliva pro jaderné elektrárny v Česku. Finální palivové soubory dodává více firem, v posledních letech uzavřel ČEZ smlouvy se společnostmi Westinghouse a Framatome. Pro výrobu palivových souborů nakupuje uran na světových trzích a následně objednává jeho obohacení v souladu s legislativou a mezinárodními úmluvami. Obohacovatelem uranu pro ČEZ zůstává díky nově uzavřeným smlouvám vedle francouzského Orano i britské Urenco.

„ČEZ se dlouhodobě zasazuje o diverzifikaci dodavatelů a je lídrem v oblasti rozvoje jaderné energie v Evropě. Těšíme se na spolupráci i při budoucích projektech, ať už jde o velké či menší reaktory,“ říká Sarah Riedel, ředitelka prodeje Urenco.

Jaderná energie se v současnosti podílí přibližně čtyřiceti procenty na spotřebě elektřiny v České republice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Platforma pro zdravý stavební zákon: Řešení DSŘ nedostatečně zohledňuje problémy při podávání žádostí z prvních měsíců

13:21 Platforma pro zdravý stavební zákon: Řešení DSŘ nedostatečně zohledňuje problémy při podávání žádostí z prvních měsíců

Vyjádření k bypassu digitalizace stavebního řízení