Každý pátý stojan ultrarychlý, udržení pozice provozovatele nejvýkonnější české veřejné dobíjecí sítě a nejméně 180 nových stanic s převahou ultrarychlých o výkonu 150+ kW. To jsou hlavní plány ČEZ v elektromobilitě na rok 2025. Díky akcelerované výstavbě ultrarychlých stanic stoupne meziročně výkon sítě ze 70 MW na 100 MW, což je srovnatelné s elektrárenským blokem. Řidiči tak u ČEZ i nadále doplní energii v průměru nejrychleji v ČR. I proto využívání sítě prudce roste. Zatímco loni lidé u stojanů ČEZ odebrali 5,5 mil. kWh certifikované bezemisní energie, letos už to bude výrazně přes 8 milionů. Síť vzniká díky grantovým programům CEF, Operačnímu programu Doprava i z vlastních prostředků ČEZ.
ČEZ plní cíle, které si vytyčil v rámci vize Čistá Energie Zítřka. V oblasti elektromobility už letos v předstihu splnil slib provozovat 800 stojanů pro dobíjení elektroaut. Výkon celé sítě postupně vyšplhal z 18 MW v době vyhlášení vize v květnu 2021 až na čtyřnásobek a koncem listopadu překročil 70MW hranici. Nové elektromobily se stále větší kapacitou baterií si žádají výkonnější stanice umožňující krátké časy dobíjení. ČEZ bude tuto poptávku i v příštím roce uspokojovat nejen výstavbou stanic pro ultrarychlé dobíjení, ale i rozšiřováním počtu těchto stojanů v tzv. hubech. Ty staví v nejvytíženějších lokalitách u hlavních tahů a ve městech.
„Chceme, aby řidiči u stojanů ČEZ i nadále dobíjeli v průměru nejrychleji v Česku, a proto v roce 2025 ještě zintenzivníme výstavbu ultrarychlých stanic. Na konci příštího roku bude do této kategorie patřit každý pátý stojan v naší síti. Výkon celé sítě zvýšíme na 100 MW a podíl ultrarychlých stojanů bude činit 45 procent. Věříme, že u řidičů zaboduje neustálé zkracování časů dobíjení. Už letos očekáváme zhruba 50procentní meziroční nárůst načerpané certifikované bezemisní elektřiny a v příštím roce chceme jako první dobíjecí síť v České republice výrazně překročit hranici odebraných 10 milionů kWh za rok,“ uvedl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ.
ČEZ zatím v roce 2024 zprovoznil okolo 60 ultrarychlých stojanů o výkonech od 150 do 360 kW. Další desítky tisíc dobíjecích bodů nabízí prostřednictvím roamingových partnerů v Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku, Slovinsku a Chorvatsku.
„Nejvíce ultrarychlých stojanů v tuto chvíli provozujeme ve Středočeském kraji, na Vysočině, v Pardubickém a Libereckém kraji, typicky u hlavních silničních tahů. Řidičům současně nabízíme už dvacet míst, kde mají na výběr ze tří a více ultrarychlých dobíjecích stanic. Společně s našimi partnery v elektromobilním systému se snažíme zrychlenou výstavbou přispívat k vytváření podmínek pro rychlejší růst elektrického vozového parku i k vyššímu vytížení dobíjecích stojanů. Řidičům chceme výhody dobíjení na ultrarychlých stanicích představit díky akci „Z 0 na 100“, která zákazníkům na vybraných tarifech zaručuje nejlevnější cenu za kWh v celé ČR,“ řekl Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ.
Akce „Z 0 na 100“
Aktuálně je dobíjení na ultrarychlých stojanech ČEZ pro zákazníky s tarifem Premium s cenou 11 Kč za načerpanou kWh nejlevnější na trhu ve srovnání 3 největších dodavatelů. Díky kampani „Z 0 na 100“ symbolizující dosažení hranice 100 ultrarychlých stanic v síti ČEZ tak zákazníci jezdící ve všech značkách e-aut oproti neregistrovaným řidičům uspoří např. na tarifu Standard 7 korun na kWh a na tarifu Premium 9 korun na každé odebrané kWh.
Co umí ultrarychlé stanice
Během přestávky na občerstvení řidič díky stojanu o výkonu 150+ kW doplní většinu kapacity baterií svého auta zhruba za 10 minut a získá energii na dalších zhruba 150 kilometrů jízdy. Při zastavení k nabíjení se uživatel identifikuje pomocí zákaznické RFID karty nebo prostřednictvím aplikace futurego, která spolu s webovým rozhraním (tzv. Driver portál) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. futurego umí vyhledat nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální obsazenosti stojanů. Platný ceník je k dispozici ZDE.
ČEZ a elektromobilita
Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje wallboxů a kabelů pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva