Jak se od sebe technologicky liší jednotlivé typy malých modulárních reaktorů, které přicházejí v úvahu pro výstavbu v České republice? Co všechno musí splňovat lokalita, kde se malý modulár bude stavět? Jaká se na malé reaktory vtahuje legislativa a jak by se mohla jejich výstavba financovat? Umí si Česká republika postavit svůj vlastní modulární reaktor? To vše a mnohem víc probírá 25 vybraných vysokoškolských studentů s předními českými odborníky na právě probíhajícím historicky prvním SMR Campu věnovaném právě této slibně se rozvíjející technologii. Unikátní akci zorganizovala Skupina ČEZ, která chce první malý modulární reaktor spustit v areálu Jaderné elektrárny Temelín již v roce 2032.
„Modulární reaktory jsou sice názvem malé, ale s obrovským potenciálem. V rámci Skupiny ČEZ je vnímáme jako vhodný doplněk k standardním jaderným blokům a k rozvoji obnovitelných zdrojů. Zkoumáme možnost jejich výstavby nejen ve stávajících jaderných lokalitách, ale i ve vybraných areálech současných uhelných tepláren, které budeme v rámci dekarbonizace postupně odstavovat. Věříme, že tato slibná technologie bude v budoucnu standardní součástí českého energetického mixu,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva