Plochu o velikosti deset metrů čtverečních vyčistil během tří dnů speciální laser v Jaderné elektrárně Temelín. Zdejší technici ho ve spolupráci s dodavateli použili k čištění vrchní části pomocné šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru. Podle energetiků jde především o velmi šetrný způsob čištění. „Laser na povrch vysílá přesně zaměřený paprsek světla s vysokou energií, který zahřívá nečistoty, aniž by poškodil podkladový materiál. Ty se buď odpaří nebo odpadnou v podobě prachových částic,“ vysvětlil metodu Jiří Hajdík, manažer útvaru zvláštní procesy jaderných elektráren.
Dosud energetici k čištění kovového nebo uhlíkového materiálu používali mechanické metody, především broušení. V jejich využívání budou pokračovat i nadále. Laser budou nasazovat například na čistění klíčové technologie. „Počítáme s minimálně šedesátiletým provozem obou našich jaderných elektráren. A proto postupně modernizujeme zařízení a současně zavádíme nové technologie a postupy. Laserové čištění mezi ně určitě patří a je to součást cesty, kterou v dalších letech půjdeme,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva