ČEZ: V Temelíně poprvé čistili důležitou technologii pomocí laseru

09.11.2024 13:51 | Tisková zpráva

Laserovou metodu čištění použili v těchto dnech během odstávky druhého bloku technici v Jaderné elektrárně Temelíně. Pomocí světelného paprsku vyčistili vrchní část revizní šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru během odstávky. V Temelíně šlo o první ostré použití této metody. Podle odborníků ČEZ jde o velmi šetrný a přesný způsob čištění.

ČEZ: V Temelíně poprvé čistili důležitou technologii pomocí laseru
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Plochu o velikosti deset metrů čtverečních vyčistil během tří dnů speciální laser v Jaderné elektrárně Temelín. Zdejší technici ho ve spolupráci s dodavateli použili k čištění vrchní části pomocné šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru. Podle energetiků jde především o velmi šetrný způsob čištění. „Laser na povrch vysílá přesně zaměřený paprsek světla s vysokou energií, který zahřívá nečistoty, aniž by poškodil podkladový materiál. Ty se buď odpaří nebo odpadnou v podobě prachových částic,“ vysvětlil metodu Jiří Hajdík, manažer útvaru zvláštní procesy jaderných elektráren.

Dosud energetici k čištění kovového nebo uhlíkového materiálu používali mechanické metody, především broušení. V jejich využívání budou pokračovat i nadále. Laser budou nasazovat například na čistění klíčové technologie. „Počítáme s minimálně šedesátiletým provozem obou našich jaderných elektráren. A proto postupně modernizujeme zařízení a současně zavádíme nové technologie a postupy. Laserové čištění mezi ně určitě patří a je to součást cesty, kterou v dalších letech půjdeme,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Regulace pyrotechniky

Dobrý den, já mám spíš dojem, že už je těch regulací až moc a taky, že řešíte malichernosti. Přeci ohňostroje nebývají každý den. Za to spousta lidí denně řeší, jak vyjít se svými příjmy. Proč se radši nevěnujete tomu? A ještě k té ochraně životního prostředí, netvrdím, že nemáme životní prostředí c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Bratislavě začíná výstava fotografií k 25. výročí působení HZS ČR

22:03 V Bratislavě začíná výstava fotografií k 25. výročí působení HZS ČR

V Českém domě v Bratislavě budou od zítřejšího dne k vidění fotografie, které shrnují 25 let působen…