Hned tři směny se vystřídaly během náročného dvoudenního cvičení. Každá přitom situaci řešila dvanáct hodin. Energetici scénář záměrně nezrychlovali, vývoj situace i následné reakce probíhaly v reálných časech.
„I na mezinárodní úrovni šlo o unikátní cvičení. Na rozdíl od běžných časových skoků jsme všechny zúčastněné vystavili časově reálné situaci. Zatím je předčasné hodnotit výsledky, nicméně už teď vidíme některé náměty na zlepšení, týkající se především střídání směn,“ říká k dosavadnímu průběhu ředitel bezpečnosti divize jaderná energetika Petr Měšťan.
Energetici si přitom procvičovali reakci na situaci, kdy musí odstavit oba výrobní bloky a současně přijdou o dodávky elektřiny z vnější přenosové soustavy. Situaci si pak záměrně zhoršili ještě problémy se záložními bezpečnostními systémy. Ve čtvrtek odpoledne si vyzkoušeli evakuaci více než tisícovky lidí z areálu elektrárny.
Celou situaci stabilizovali v pátek kolem 17. hodiny. „Pečlivě jsme sledovali i průběh evakuace, včetně počtu zúčastněných. Předběžně mohu průběh hodnotit jako velmi profesionální,“ doplnil Petr Měšťan.
V rámci cvičení energetici spustili ve čtvrtek odpoledne varovné sirény. O jejich spuštění s předstihem informovali okolí elektrárny. Vyhodnocení cvičení čeká energetiky v následujících dnech. Letos šlo o čtvrté z celkových šesti havarijních cvičení. Scénáře jsou přitom různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva