Perfektní pozornost, skvělá paměť, odolnost proti stresu, respekt k předpisům i autoritám a samozřejmě rozsáhlé technické znalosti. To jsou jen příklady požadavků, které klade ČEZ na své operátory. I proto náročným výběrem ročně projde pouze 5 – 7 procent uchazečů o prestižní pozice ve velínech obou českých jaderných elektráren. Budoucí zaměstnance hledá ČEZ už na středních a vysokých školách. Vedle odborných stáží, brigád, témat pro bakalářský a diplomové práce pak nejlepším nabízí navíc i stipendium. „Výše stipendia se odvíjí od studovaného ročníku a studijních výsledků. V maximální výši může dosahovat téměř sto tisíc za školní rok, “ uvedl Pavel Šimák, náborový expert Skupiny ČEZ.
Nedávno náboráři ČEZ podepsali smlouvu s devíti vysokoškoláky. Jsou mezi nimi studenti z ČVUT Praha, VUT Brno, ZČU Plzeň a jeden stipendista je z STU Bratislava. Do stipendijního programu se v letošním roce dostala i dívka, studentka třetího ročníku ČVUT FJFI. Ta by v budoucnu mohla usednout do křesla blokové dozorny v temelínské elektrárně.
Nové stipendisty čekají ještě jeden až tři roky studia a následně více než dvouletá příprava ve společnosti ČEZ. K reálnému řízení jaderného bloku by se tak mohli dostat v letech 2022 - 2025. Jen letos ČEZ do jaderných elektráren na pozici operátora přijal 13 lidí.
Dohromady na obou jaderných elektrárnách je celkem dvě stě operátorů. Ti musí mít vysokoškolské vzdělání technického směru, čistý trestní rejstřík, prověrku NBU, odpovídají psychologický profil, a zvládnout více než dvouletou přípravu zakončenou státní zkouškou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva