ČEZ opět varuje před podvodnými reklamami na sociálních sítích: Je to důmyslná past, nenechte se nachytat

07.05.2024 8:54 | Tisková zpráva

Na internetu se objevila další vlna klamavých reklam, které zneužívají dobrého jména a značky společnosti ČEZ a jejích představitelů. Podvodníci v nich pracují s deep fake videi, kdy zneužívají záznamy z oficiálních akcí a televizního vysílání a pomocí umělé inteligence je upravují a namlouvají k nim nové texty. Videa lákající k bezpracným ziskům tak vypadají velmi přesvědčivě.

ČEZ opět varuje před podvodnými reklamami na sociálních sítích: Je to důmyslná past, nenechte se nachytat
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

ČEZ nemá s těmito reklamami nic společného a pravidelně zajišťuje jejich stažení. Znovu však apeluje na všechny uživatele, aby si podezřele „výhodné“ nabídky investic nejprve důkladně prověřili. Zejména ČEZ nikdy nevyzývá občany k investicím do akcií, kryptoměn ani jakýchkoliv dalších finančních produktů. Tisíce těchto falešných reklam už nechal ČEZ stáhnout, ale stále se objevují nové.

Falešné reklamy lákající uživatele na vysoké příjmy v řádech desítek tisíc korun prostřednictvím neexistující „finanční aplikace ČEZ“ se tváří jako televizní zpravodajství nebo internetové vysílání známých informačních webů. Využívají k tomu tzv. deep fake videa, kdy záznamy z oficiálních akcí ČEZ nebo z reálných rozhovorů představitelů společnosti pomocí pokročilé umělé inteligence upraví a přemluví pro své nekalé účely. Takto zfalšované video působí velmi věrohodně a má v inzerovanou službu vzbudit větší důvěru. Ve skutečnosti se jedná o podvod, který má za cíl vylákat z lidí peníze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Dvouhrbé mládě v Zoo

7:16 Zoo Ostrava: Dvouhrbé mládě v Zoo

Ve stádě velbloudů dvouhrbých je k vidění měsíc staré mládě. Samečka porodila zkušená samice (*2007)…