Rodiče mají často tendenci obezitu svých dětí podceňovat. Považují ji za přechodný stav, ze kterého dítě „vyroste“. Podle oslovených odborníků jde však o velmi rozšířený a zároveň velmi nebezpečný mýtus. „Pokud dítě získá špatné stravovací návyky, téměř určitě se s nimi bude potýkat i v dospělosti. Dítě z obezity obvykle nevyroste,“ varuje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Obézní děti a riziko diabetu
To potvrzují i dětští praktici, podle kterých jde o metabolické onemocnění, nikoli přechodnou fázi vývoje. Jedná se o stav dlouhodobé nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie, který s sebou nese řadu zdravotních rizik – např. tzv. metabolický syndrom představovaný diabetem II. typu, vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou krevních tuků. To ve svém důsledku vede ke zvýšenému riziku postižení cév či ischemické choroby srdeční. Dalším popsaným rizikem je zvýšený výskyt nádorových onemocnění v obézní populaci. Obezita rovněž představuje zvýšenou zátěž pro klouby a celý pohybový aparát.
Pestrá strava bez drastických diet
Rodiče by neměli ke způsobu stravování přistupovat laxně. „Dítě přebírá stravovací kulturu od svých rodičů. Pokud zdravému životnímu stylu neholdují rodiče, těžko to mohou chtít od svých potomků,“ pokračuje dále Elenka Mazurová. Opačným extrémem jsou pak rodiče hlídající každou kalorii a každé sousto, případně stoupenci různých drastických diet nebo alternativních způsobů stravování. V současnosti je populární zejména bezlepková dieta. Ta však není opodstatněná, pokud dítě netrpí celiakií.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva