ČSÚ: České vědě, výzkumu a IT dominují Praha a Brno

30.04.2019 8:19 | Zprávy

Nejúspěšnějším domácím regionem v oblasti vědy, výzkumu a informačních technologií je hlavní město Praha, následované s větším odstupem Středočeským a Jihomoravským krajem.

ČSÚ: České vědě, výzkumu a IT dominují Praha a Brno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého statistického úřadu

Především v oblasti kvalifikovaných lidských zdrojů a výzkumu k rozvoji pozitivně přispívají krajská města, kde sídlí významné univerzity či veřejné výzkumné instituce nebo klíčové podniky s vlastními vývojovými centry. Detailní informace dnes ČSÚ zveřejnil v publikaci „Věda, výzkum a informační technologie v mezikrajském srovnání - 2017“.

„Výdaje na výzkum a vývoj byly v roce 2017 nejvyšší v Praze, kde dosáhly 32 miliard Kč, což znamenalo 35 % celorepublikových výdajů na tyto činnosti. Byly zároveň více než dvojnásobné oproti Jihomoravskému a Středočeskému kraji a před deseti lety dokonce více než trojnásobné,“ uvedl Jan Honner z odboru informačních služeb ČSÚ. Investice do výzkumu a vývoje se v Jihomoravském kraji koncentrují do okresu Brno-město, na který v roce 2017 připadlo 91 % celkových výdajů.

Ve vztahu k regionálnímu HDP si nejlépe stojí Jihomoravský kraj s podílem výdajů na výzkum a vývoj k jeho HDP ve výši 2,9 %. V letech 2013 až 2015, tj. v době vrcholu přílivu peněz do výzkumu a vývoje z EU, to bylo dokonce kolem 3,5 %. Praha dosáhla v roce 2017 hodnoty 2,5 % HDP.

V Praze a v Jihomoravském kraji se nejvíce finančních prostředků na výzkum a vývoj vynakládalo v podnicích zabývajících se informačními a komunikačními činnostmi. Ve všech ostatních krajích hrál hlavní roli zpracovatelský průmysl.

Evropské dotace z velké části mířily na investice, a to především na výstavbu nových výzkumných center – v letech 2012 až 2015 takto ČR získala 50,6 mld. Kč. Nejvíce výzkumných center vzniklo v Jihomoravském kraji, za ním následovaly Středočeský, Moravskoslezský, Plzeňský, Olomoucký a Liberecký kraj.

Nejvyšší zastoupení ICT specialistů na zaměstnané v populaci bylo v roce 2017 v Praze (3,2 %). S výrazným odstupem následovaly kraje Jihomoravský (2,0 %) a Středočeský s Moravskoslezským se shodnými 1,5 %. Jestliže byl v roce 2017 medián hrubé měsíční mzdy ICT specialistů v Praze 55 710 Kč, tak v kraji Moravskoslezském byl téměř o třetinu nižší (39 375 Kč).

Publikace je rozdělena do 7 tematických bloků a 25 kapitol, celá je k dispozici na webu ČSÚ ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

16:14 SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

Česko se může pustit do výroby nízkouhlíkového vodíku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-…