ČSÚ: Meziroční pokles tržeb zaznamenala ve třetím čtvrtletí zejména odvětví, spojená s cestovním ruchem

09.11.2020 11:48 | Zprávy

Ve třetím čtvrtletí se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně reálně snížily o 12,0 %, bez očištění o 12,4 %. Sezónně očištěné tržby ve službách reálně mezičtvrtletně vzrostly o 8,3 %.

ČSÚ: Meziroční pokles tržeb zaznamenala ve třetím čtvrtletí zejména odvětví, spojená s cestovním ruchem
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Ve třetím čtvrtletí tržby ve službách oproti druhému čtvrtletí vzrostly, ale v porovnání se stejným obdobím loňského roku byly o 12 % nižší. Meziroční pokles tržeb zaznamenala většina sledovaných činností. Nejvýrazněji se snížily tržby v odvětvích spojených s cestovním ruchem, jako jsou cestovní kanceláře, ubytovací služby nebo letecká doprava. Vyšší tržby než v loňském roce vykázaly pouze poštovní služby, telekomunikační a informační činnosti, televizní a rozhlasové vysílání a právní a účetní služby,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

tabulka

Vývoj ve 3. čtvrtletí 2020

Mezičtvrtletně se tržby ve službách1) ve 3. čtvrtletí po očištění o sezónní vlivy zvýšily reálně o 8,3 %. Mezičtvrtletní růst zaznamenala všechna odvětví služeb.

Meziročně se tržby po očištění o kalendářní vlivy snížily o 12,0 %. Meziroční snížení zaznamenala všechna odvětví služeb, nejvýraznější pokles se projevil v odvětvích spojených s cestovním ruchem.

tabulka

tabulka

Meziročně bez očištění se tržby snížily o 12,4 %. V jednotlivých odvětvích byl vývoj následující:

  • v dopravě a skladování se tržby snížily o 14,8 %. Nejvíce poklesly tržby letecké dopravě (o 73,5 %) a vodní dopravě (o 39,7 %). Nižší tržby byly zaznamenány také ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě (o 11,9 %) a v objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní dopravě (o 10,9 %). Celkový vývoj byl zmírněn růstem tržeb poštovních a kurýrních činností (o 9,1 %);
  • v ubytování, stravování a pohostinství pokračoval ve 3. čtvrtletí 2020 dvouciferný pokles tržeb, i když byl oproti předchozímu čtvrtletí mírnější (nyní o 24,3 %). Výraznější pokles tržeb byl vykázán v ubytování (o 45,5 %) než ve stravování a pohostinství (o 14,8 %);
  • tržby informačních a komunikačních činností se snížily o 0,9 %, přičemž jednotlivá odvětví se vyvíjela diferencovaně. Nejvíce poklesly tržby tzv. filmovému a hudebnímu průmyslu (o 33,2 %). Nižší tržby byly zaznamenány u činností v oblasti informačních technologií (o 5,1 %) a vydavatelských činností (o 1,9 %). Naopak tržby vzrostly tvorbě programů a vysílání (o 4,0 %), telekomunikačním činnostem (o 5,4 %) a informačním činnostem (o 7,2 %), které zahrnují např. zpracování dat, webové portály a hosting;
  • v činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně klesly o 0,6 %. Pokles tržeb vykázaly realitní kanceláře a správa nemovitostí (o 4,4 %). Pronájem nemovitostí zaznamenal růst tržeb o 0,4 %;
  • v profesních, vědeckých a technických činnostech2) tržby klesly o 6,1 %. Největší pokles tržeb vykázaly architektonické a inženýrské činnosti, a to o 13,8 %. Dále klesaly tržby činností vedení podniků a poradenství v oblasti řízení (o 9,6 %). Nižší tržby zaznamenaly také ostatní profesní, vědecké a technické činnosti (o 4,5 %), kam se řadí například zprostředkovatelské činnosti, překladatelské a fotografické služby nebo činnosti stavebního dozoru. Dalším klesajícím odvětvím byly reklamní agentury a průzkum trhu (o 1,9 %). Rostoucích tržeb dosáhly právní a účetnické činnosti (o 1,5 %);
  • v administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně klesly o 34,2 %. Nejvýrazněji se pokles projevil u cestovních kanceláří a agentur (o 82,4 %). Dalšími klesajícími odvětvími byly agentury práce (o 20,2 %), administrativní a kancelářské činnosti (o 11,3 %), činnosti související se stavbami a úpravou krajiny (o 9,6 %) a činnosti v oblasti pronájmu a operativního leasingu (o 9,4 %). Nejméně klesajícím odvětvím v této sekci byly bezpečnostní a pátrací agentury (o 5,3 %).

graf

Poznámky:
1) Pro účely Rychlých informací se do služeb zahrnují následující sekce: Klasifikace ekonomických činností – Doprava a skladování (H), Ubytování, stravování a pohostinství (I), Informační a komunikační činnosti (J), Činnosti v oblasti nemovitostí (L), Profesní, vědecké, a technické činnosti – bez činností Výzkum a vývoj a Veterinární činnosti (M bez 72 a 75).
2) Pro účely Rychlých informací se do sekce M – Profesní, vědecké, a technické činnosti nezahrnují CZ-NACE 72 – Výzkum a vývoj a CZ-NACE 75 – Veterinární činnosti.
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Data za 3. čtvrtletí 2020 jsou předběžná; definitivní údaje za jednotlivá čtvrtletí roku 2020 budou zveřejněny v březnu 2021.
Upozorňujeme, že vzhledem ke změně způsobu tvorby odhadů nešetřené části souboru může dojít k vyšší revizi dříve publikovaných dat.

graf

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …