ČSÚ: Růstu cen dominovalo bydlení

10.09.2018 17:45 | Zprávy

Spotřebitelské ceny vzrostly v srpnu oproti červenci o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle bydlení. Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu zrychlil na 2,5 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červenci.

ČSÚ: Růstu cen dominovalo bydlení
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle bydlení byl důsledkem vyšších cen elektřiny o 0,5 %, nájemného z bytu o 0,4 % a tepla a teplé vody o 0,4 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 2,2 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny výrobků a služeb osobní péče o 0,7 %. Z potravin vzrostly především ceny nealkoholických nápojů o 3,7 %, sýrů a tvarohů o 1,2 % a masa o 0,3 %.

Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen působil v srpnu mírný pokles cen ve čtyřech oddílech spotřebního koše. Pokles cen v oddíle doprava byl ovlivněn především nižšími cenami automobilů o 1,0 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák klesly ceny lihovin o 2,4 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 0,7 % a ceny obuvi o 1,7 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly nižší ceny zeleniny o 4,5 %, ovoce o 2,5 %, cukru o 6,2 %, pekárenských výrobků a obilovin o 0,3 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,5 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 2,5 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v červenci. Zrychlení meziročního cenového růstu v oddíle bydlení bylo v srpnu ovlivněno vyššími cenami nájemného z bytu o 3,5 % (v červenci o 3,2 %), elektřiny o 5,6 % (v červenci o 5,1 %), tuhých paliv o 4,3 % (v červenci o 3,9 %) a cenami tepla a teplé vody, které přešly z poklesu o 0,2 % v červenci v růst o 0,1 % v srpnu. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly zejména ceny výrobků a služeb osobní péče o 3,9 % (v červenci o 2,3 %). Zrychlení meziročního cenového růstu bylo též ovlivněno cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny z poklesu o 0,1 % v červenci přešly v srpnu v růst o 0,6 %. Na tomto vývoji se podílely především ceny zeleniny, které zmírnily svůj pokles na −0,3 % (v červenci pokles o 7,4 %) vlivem cen brambor, které v srpnu meziročně vzrostly o 7,2 % (v červenci pokles o 14,7 %). Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde byly ceny lihovin vyšší o 0,7 % (v červenci o 2,8 %) a ceny tabákových výrobků o 3,4 % (v červenci o 3,6 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv (který v srpnu ještě zesílil) ceny v oddíle bydlení (nárůst o 3,2 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů meziročně vzrostly o 12,4 %. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddíle rekreace a kultura vlivem cen dovolených s komplexními službami, které byly vyšší o 13,6 %, a ceny v oddíle ostatní zboží a služby (nárůst o 3,8 %).

Na meziroční snižování cenové hladiny působily v srpnu opět ceny v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů klesly o 2,4 %. V oddíle pošty a telekomunikace byly nižší zejména ceny telefonních a faxových služeb o 1,4 %. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 0,8 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,8 % a ceny služeb o 3,7 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl meziročně 102,3 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 2,3 %.

Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)1) 28 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v červenci 2,2 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Nejvíce ceny vzrostly v Rumunsku (o 4,3 %) a nejméně v Řecku (o 0,8 %). Na Slovensku cenový růst v červenci zpomalil na 2,6 % z 2,9 % v červnu. V Německu byly ceny v červnu i v červenci vyšší o 2,1 %. Podle předběžných výpočtů byla v srpnu meziměsíční změna HICP v ČR 0,0 % a meziroční 2,4 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za srpen 2018 je 2,0 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

11:14 HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

S třináctým platem mohli na konci letošního roku počítat zaměstnanci ve 41,8 % firem zapojených do p…