ČVUT: Fakulta architektury otvírá nový magisterský studijní program

07.06.2021 18:47 | Zprávy

Do 18. června je možné se hlásit do nového tříletého studijního programu Architektura, urbanismus a krajinářská architektura na Fakultě architektury ČVUT.

ČVUT: Fakulta architektury otvírá nový magisterský studijní program
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Program je určen absolventům bakalářských studijních programů Architektura a urbanismus ze všech českých i zahraničních škol architektury a nabízí plnohodnotné magisterské vzdělání v oblasti architektury, urbanismu i krajinářské architektury. V akademickém roce 2021/2022 může fakulta přijmout 25 uchazečů.

Program vznikl propojením dvou stávajících dvouletých magisterských studijních programů – Architektura a urbanismus a Krajinářská architektura. Prodloužení studia o jeden rok umožnilo vytvořit studijní plán, který obsahuje všechny povinné předměty obou magisterských studijních programů a zároveň všechny povinné předměty bakalářského studijního programu Krajinářská architektura. Studijní plán je oproti dvouletým programům doplněn o redukovanou nabídku a povinnost absolvování volitelných předmětů.

Proč nový program? Trendem architektonických zadání dnešní doby, včetně krajinářských, totiž je prolínání disciplín a zvětšování měřítka. Práce architekta a urbanisty i krajinářského architekta často bývá na pomezí všech tří oborů. Jako příklad můžeme uvést diplomní projekt absolventky programu Architektura a urbanismus Kateřiny Průchové, která nedávno získala prestižní cenu v mezinárodní soutěži Young Talent Architecture Award 2020 za práci věnující se převážně krajinářskému tématu: Zlaté stoce, vodním kanálu na Třeboňsku. Preferovaným tématem architektonických soutěží je v poslední době důraz na revitalizaci krajiny a životní cyklus domů i měst. Dokládá to třeba výsledek letošního ročníku studentské architektonické soutěže Olověný Dušan, kde postoupily do finále hned dva ateliéry krajinářské architektury a mezi jednotlivci v kategorii Architektura vyhrál student krajinářské architektury Jan Trpkoš se svým projektem Troj.(o)ko.lí. Stará plaská cesta.

Co by měl vědět uchazeč o novém magisterském programu? „Měl by si uvědomit, že se jedná o náročné, ale zajímavé studium, při kterém bude muset obsáhnout znalosti různých oborů a měřítek. Existují však přesvědčení a motivovaní lidé, kteří se této náročnosti nezaleknou,“ říká proděkanka pro zahraniční vztahy doc. Irena Fialová.

Podrobnosti k podmínkám přijetí a průběhu přijímacího řízení najdete na webových stránkách ZDE v sekci Uchazeči/Přijímací řízení (ZDE).

Fakulta architektury ČVUT v Praze (FA ČVUT) je nejstarší a největší institucí u nás poskytující vzdělání v oboru. Nabízí studentům propojení teorie a praxe, její pedagogický sbor tvoří špičkoví architekti, urbanisté a designeři. FA ČVUTje pracovištěm orientujícím se na výzkumnou, vědeckou a uměleckou tvůrčí činnost. Zdejší studenti a absolventi se každoročně umisťují na předních příčkách respektovaných studentských architektonických a designérských soutěží. Více informací najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2020/21 nabízí ČVUT svým studentům 214 akreditovaných studijních programů a z toho 84 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1604 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 432. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

22:08 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

První letošní kurz základní přípravy odstartoval ve Vyškově. Zhruba šestitýdenní úvodní vojenská pří…