Díky mezinárodním kontaktům a významné spolupráci českých vědců se zahraničními partnery se podařilo získat na 18. ročník radiochemické konference výborné řečníky z řady zahraničních institucí, jako například ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně (Prof. Sergey Dmitriev) či z Helsinské univerzity (Prof. Jukka Lehto). Do organizace konference se mimo jiné zapojily i EUCHEMS (ZDE), IAEA (ZDE) nebo ČVUT - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (ZDE).
Právě na půdě poslední zmiňované instituce pracuje i skupina prof. Johna, vedoucího katedry jaderné chemie FJFI ČVUT v Praze (dále jen KJCH) a předsedy České společnosti chemické, která se zabývá experimentem s homology nových supertěžkých prvků (ZDE). V periodické tabulce prvků byly popsány všechny prvky vyskytující se v přírodě i tzv. transurany, tedy prvky připravené uměle. V současné době výzkum však ukazuje, že je možné připravit další supertěžké prvky, a to pomocí horké i studené fúze. Studium jejich vlastností je však velmi obtížné, protože vytvořené množství je velmi malé. Na KJCH ve spolupráci s výzkumnými týmy z University v Oslo a texaskou Universitou v Austinu a ÚJF Řež našli způsob, jak zkoumat vlastnosti homologů supertěžkých prvků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva