Každoročně konaná mezinárodní konference Tropentag je v současnosti největší evropskou multidisciplinární konferencí zaměřenou na výzkum v oblasti zemědělství, rozvoje venkova, bezpečnosti potravin a managementu přírodních zdrojů v rozvojových zemích. Jde o jedinečnou platformu pro výměnu zkušeností mezi studenty, vědci, rozvojovými pracovníky a donory. Akce se zúčastní více než 850 účastníků ze 75 zemí.
Přírodní zdroje, jako jsou biologické zdroje z půdních a vodních ekosystémů, poskytují základ pro přežití a rozvoj lidstva. Zvyšující se požadavky na tyto zdroje a snížení jejich dostupnosti zdůrazňují nutnost udržitelného hospodaření. „Udržitelné využívání a management přírodních zdrojů vyžadují interdisciplinární přístup a hluboké znalosti těchto zdrojů, stejně jako porozumění ekologickým, ekonomickým a sociálním souvislostem,“ zdůraznil děkan Fakulty tropického zemědělství ČZU doc. Ing. Jan Banout, Ph.D.
Konference zahrnuje široký okruh sekcí, kde zazní příspěvky z různých oborů zaměřující se na stejný problém z odlišných úhlů pohledu. Pokrývají problematiku ekologie, přírodních zdrojů, zemědělství, potravinářství a výživy v tropech s různým regionálním zaměřením. Více na www.tropentag.de.
Mezi vystupujícími bude např. ekonom Miroslav Zámečník, který se bude zamýšlet nad tím, nakolik dobře zvládnutý management volně žijících zvířat může pomoci rozvoji lokální ekonomiky, při tom bude vycházet z příkladů z Pákistánu, Nepálu, Namibie, Keni, Jižní Afriky.
Sekci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky, která bude zaměřena na udržitelnost výstupů zemědělských projektů, které jsou financovány prostřednictvím České rozvojové Agentury, bude předsedat ředitel České rozvojové agentury ing. Michal Kaplan.
Výkonná tajemnice Evropského fóra zemědělského výzkumu pro rozvoj (EFARD) Judith Francis – se bude zamýšlet na tím, jak zabezpečit potravinovou bezpečnost pro budoucích 9 miliard lidí na planetě v roce 2050. Kdo určuje priority výzkumu? Jaký je vztah mezi Severem a Jihem?
Konferenci pořádá ČZU ve spolupráci s Council for Tropical and Subtropical Agricultural Research. Za celou svou patnáctiletou historii se konala konference pouze jednou mimo Německo, a to v roce 2010 v Curychu ve Švýcarsku. „Letos se tato mezinárodní konference koná poprvé mimo německy mluvící země. Je to pro nás pocta a zároveň velká výzva,“ říká děkan Fakulty tropického zemědělství ČZU doc. Ing. Jan Banout, Ph.D.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČZU