Zatímco v roce 2023 celníci na jihu Čech inkasovali 3 miliardy a více než 116 milionů korun, tedy překonali hranici 3 miliard, v roce 2022 to byly necelé 3 miliardy, které od Jihočechů putovaly do státního rozpočtu.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Nejvyšší nárůst loni zaznamenal výběr daně z minerálních olejů, a to o více než 48 %. Na spotřební dani z těchto komodit celní úřad inkasoval bezmála 2 miliardy 700 tisíc korun, což činí nárůst o téměř 900 milionů korun proti inkasu z těchto komodit v roce 2023.
Tradičně má spotřební daň z minerálních olejů na celkové bilanci největší podíl. Následuje ji výběr spotřební daně z piva – více než 250 milionů korun a spotřební daň z lihu – téměř 250 milionů korun. Dále byl významný i podíl inkasa takzvané ekologické daně – tedy daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny, a to ve výši 200 milionů korun.
Páté místo v pomyslném žebříčku zaujímá tradiční role celní správy, výběr cla, když pracovníci Odboru celního loni vyměřili poplatky na cle z dovezeného zboží v celkové výši přesahující 160 milionů korun. Je to nárůst o téměř 7 % a více než 10 milionů oproti roku 2023.
Odbor správy příjmů a vymáhání má za sebou také další úspěšný rok. V roce 2024 v rámci takzvané dělené správy na poplatcích a pokutách pracovníci tohoto odboru přispěli do státního rozpočtu částkou přesahující 430 milionů korun, i zde došlo k navýšení oproti roku 2023 o zhruba 17 milionů a oproti roku 2022 o více než 90 milionů.
Celní úřad pro Jihočeský kraj společným úsilím všech jeho pracovníků přispěl do státního rozpočtu částkou o 28 % vyšší než loni. Přepočteno na jednoho zaměstnance vychází příspěvek do státního rozpočtu téměř 18 milionů korun. Jihočeští celníci mohou tedy konstatovat, že mají za sebou další úspěšný rok.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva