V rámci vzájemné mezinárodní spolupráce slovenské finanční správy a české celní správy působil měsíc (od 1.8.2022) na hraničním přechodu Vyšné Nemecké tým českých odborníků na speciální technologie. Český mobilní kontrolní skenovací systém vypomáhal při celních kontrolách nákladních vozidel vstupujících na území Slovenska z Ukrajiny.
Za uvedené období čeští kolegové odsloužili na hraničním přechodu 34 pracovních směn, denní i noční. Během této doby naskenovali 862 nákladních vozidel a slovenským příslušníkům finanční správy poskytli součinnost také při fyzických kontrolách těchto vozidel. „Nesmírně si vážím spolupráce, která byla přínosem nejen pro stát, ale i pro obě instituce z hlediska výměny zkušeností. Oceňuji nasazení kolegů na východní hranici SR s Ukrajinou, na které denně čelíme novým úlohám, a to nejen od vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině,“ zkonstatoval prezident finanční správy Jiří Žežulka.
„Jsem velmi rád, že se Celní správa České republiky mohla podílet na přímé ochraně hranice Evropské unie a Schengenského prostoru. Jak jsem si ověřil při návštěvě Vyšného Nemeckého, spolupráce mezi českými celníky a příslušníky slovenské finanční správy fungovala na výbornou a nelze ji hodnotit jinak, než pozitivně. Vzhledem k současné mezinárodně-politické situaci je dle mého názoru nutné tuto spolupráci dále rozvíjet a prohlubovat, neboť ochrana vnější hranice EU a Schengenu je naším společným zájmem. Tuto skutečnost jsme si potvrdili s prezidentem slovenské finanční správy p. Žežulkou v rámci jednání, které se během mé cesty na Slovensko uskutečnilo a já chci v této souvislosti jasně deklarovat, že i do budoucna budu úzkou spolupráci se slovenskými kolegy podporovat,“ sdělil generální ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl.
Pro české kolegy je výkon služby na vnější hranici EU novou zkušeností. Měli tak možnost získat praktické poznatky a zkušeností a zároveň se zdokonalit v odhalování porušení celních předpisů, kterých se cestující dopouštějí nezákonným dovozem zboží. Kromě toho spolupracovali při identifikaci a odhalování speciálně vybudovaných úkrytů v dopravních prostředcích i přepravovaných komoditách. Získané poznatky a zkušenosti budou přínosem i pro českou celní správu, která jich bude moci využít i při dalším výkonu služby v České republice.
Obě instituce jsou připraveny ve vzájemné spolupráci pokračovat, ať už formou společných školení a praktických cvičení, nebo přímým výkonem služby nejen na hraničních přechodech s Ukrajinou, ale také v celním pohraničním pásmu a ve vnitrozemí SR a ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva