Ořezem ve výšce cca 10 – 12 m byla u všech dřevin odstraněna téměř veškerá koruna, tzn. 90 – 100 % asimilační plochy, ponechány byly pouze pahýly kosterních větví. „Provedeným radikálním redukčním řezem až na torza byly stromy prokazatelně poškozeny. Byl snížen věk jejich dožití, a pokud přežijí, tak budou náchylnější k dřevokazným chorobám. Už nikdy nebudou mít korunu typickou pro zdravou lípu, do budoucna dojde jednoznačně ke zmenšení objemu a velikosti koruny a tím i k redukci zeleně v městské zástavbě,“ komentovala případ Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.
Při stanovení výše pokuty přihlédli inspektoři i k tomu, že se jedná o zásah do většího počtu stromů rostoucích v aleji. Provedený ořez korun, tak, jak byl proveden, představuje nevhodný příklad péče o dřeviny pro obecnou veřejnost.
Právní subjekt, který ořez nechal provést, argumentoval ve správním řízení mimo jiné sníženým zdravotním stavem předmětných dřevin ještě před zásahem a nutností zajistit bezpečný provoz na přilehlé komunikaci. Neprofesionální a radikálně provedený řez u daných dřevin však podle inspektorů jen zhorší situaci. „Upozorňujeme, že především při ořezu nemocných a oslabených stromů je třeba postupovat velmi opatrně a s odbornou znalostí. Redukovat maximálně 20-30 % koruny a řez případně rozložit na více etap po dvou až třech letech,“ řekla Kolářová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva