Česká krajina: V rezervaci se natáčely záběry pro nový seriál České televize

16.05.2023 22:02 | Tisková zpráva

Záběry pro nový dokumentární seriál České televize věnovaný přírodě se natáčely v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na místo se tak znovu vrátili režisér Zdeněk Suchý a průvodce pořadem Dan Bárta, tvůrci úspěšného televizního cyklu Češi zachraňují, jehož díl věnovaný zubrům se před několika lety v rezervaci rovněž natáčel a v roce 2019 získal prestižní Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Česká krajina: V rezervaci se natáčely záběry pro nový seriál České televize
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Práci filmařům zkomplikovalo deštivé počasí, ale i v něm si poradili se záběry dokumentujícími význam brouků rozkládajících trus velkých kopytníků. Tento specializovaný hmyz dokáže během několika dnů trus rozebrat a zanést do země. Tím rychle vrací živiny ke kořínkům rostlin, obohacuje půdu o organickou hmotu schopnou zadržovat vodu a navíc přispívá k ukládání uhlíku do půdy. Právě díky tomuto procesu dokáží podle vědeckých studií pastevní ekosystémy na celém světě vázat o 50 procent více uhlíku, než veškeré lesy na planetě. V rezervaci filmaři natáčeli rovněž záběry zubrů nebo míst, kde se vyskytují šakali.

„Kompletní štáb se dnes v rezervaci při natáčení nového seriálu sešel poprvé. Již v loňském roce u nás natáčel záběry ptáků pro tento cyklus individuálně Dan Bárta,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Cyklus televizních dokumentů bude pokrývat několik oblastí. „Šestidílný seriál bude věnovaný ptákům, hmyzu, šelmám, invazním druhům, zoologickým zahradám a novým cestám v ochraně přírody,“ upřesnil režisér Zdeněk Suchý. Na vzniku seriálu se stejně jako u cyklu Češi zachraňujípodílejí jako koproducenti a spolupracující organizace Zoologická zahrada Liberec a Česká koalice pro ochranu biodiverzity.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu ZDE nebo nákupem na e-shopu Zelená domácnost ZDE, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Historie nejstarší zoo v Česku vychází v knižní podobě

16:26 Zoo Liberec: Historie nejstarší zoo v Česku vychází v knižní podobě

etošní rok je to přesně 120 let, kdy byla oficiálně založena Zoo Liberec. Jako vyvrcholení oslav zah…