Česká obchodní inspekce: Výsledky kontrol prekurzorů výbušnin

07.06.2020 10:49 | Zprávy

Závěrečná zpráva za rok 2019.

Česká obchodní inspekce: Výsledky kontrol prekurzorů výbušnin
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly zaměřené na dodržování zákona, který zakazuje uvádění některých prekurzorů výbušnin na trh. Celkem v roce 2019 provedla 183 kontrol a porušení této legislativy zjistila v 31 případech.

Česká obchodní inspekce provedla v roce 2019 kontrolní akci, jejímž cílem bylo ověření, zda prodávající plní povinnosti plynoucí ze zákona č. 259/2014 Sb., o prekurzorech výbušnin a nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 98/2013 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání. Konkrétně tento zákon obchodníkům ukládá zákaz prodeje některých chemických látek, z kterých by bylo možné vyrobit výbušniny, bez registrace nebo povolení.

Celkem bylo realizováno 183 kontrol a porušení zákona č. 259/2014 Sb., o prekurzorech výbušnin, bylo zjištěno v 31 případech.

V rámci této kontrolní akce inspektoři prověřovali i dodržování dalších právních předpisů. Při 47 kontrolách zjistili porušení všech právních předpisů. Z tohoto ve 31 případech byl porušen zákon o prekurzorech výbušnin.

Česká obchodní inspekce využila v 9 případech součinnost s ostatními orgány veřejné správy (Živnostenský úřad, Česká inspekce životního prostředí, Český báňský úřad).

Zjištěné nedostatky

Pro tuto kontrolní akci byl stěžejní zákon č. 259/2014 Sb., o prekurzorech výbušnin. Ten byl porušen ve  31 případech, konkrétně:

  • ve 13 případech byl porušen § 2 odst. 1 písm. b) tohoto zákona, který stanovuje,
    že prekurzory výbušnin, podléhající omezení, mohou být osobám z řad široké veřejnosti zpřístupněny a mohou být jimi drženy či používány jen na základě registrace v případech uvedených v čl. 4 odst. 3 nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 98/2013, tzn., že prekurzory výbušnin podléhající omezení mohou být osobám z řad široké veřejnosti zpřístupněny, a mohou být jimi drženy nebo používány, pouze na základě registrace v případech, kdy hospodářský subjekt, který je zpřístupňuje, zaregistruje každou transakci v souladu s podrobnými pravidly stanovenými tímto nařízením (čl. 4 odst. 3 nařízení EP a Rady č. 98/2013)

  • v 12 případech bylo prokázáno porušení § 8 odst. 3 tohoto zákona, který stanoví,
    že hospodářský subjekt zpracovává údaje v rozsahu a způsobem stanoveným v čl. 8 odst. 2 až 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 98/2013, jako je například jméno, adresa, číslo OP, datum a místo transakce a další

  • ve 3 případech byl porušen § 6 odst. 1 písm. d) tohoto zákona, který stanoví, že hospodářský subjekt, který zpřístupňuje osobám z řad široké veřejnosti prekurzory výbušnin podléhající omezení, musí evidovat každé zpřístupnění prekurzorů podléhajících omezení osobám z řad široké veřejnosti uskutečněné na základě povolení, a to včetně čísla povolení
    a průkazu totožnosti osoby z řad široké veřejnosti

  • ve 2 případech byl porušen § 6 odst. 1 písm. b) tohoto zákona, který stanoví, že hospodářský subjekt, který zpřístupňuje osobám z řad široké veřejnosti prekurzory výbušnin podléhající omezení, musí ověřit platnost povolení podle čl. 4 odst. 6 a 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 98/2013

  • v 1 případě byl porušen § 2 odst. 1 písm. a) tohoto zákona, který stanovuje, že prekurzory výbušnin, podléhající povolení, mohou být osobám z řad široké veřejnosti zpřístupněny
    a mohou být jimi drženy či používány jen na základě povolení v případech uvedených
    v čl. 4 odst. 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 98/2013,

Mezi další kontrolované právní předpisy patřil ve sledovaném období i zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. K jeho porušení došlo ve 28 případech. Nejčastěji obchodníci porušili § 12, kdy prodávající má povinnost spotřebitele informovat o ceně prodávaného výrobku, v souladu s cenovými předpisy, zřetelným označením výrobku cenou či informaci o ceně výrobku jinak vhodně zpřístupnit.

Jiné závazné právní předpisy, které jsou předmětem dozoru České obchodní inspekce, byly porušeny v  11 případech.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce v minulém roce v této oblasti kontrol pravomocně uložila celkem 39 pokut v hodnotě 109 500 Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

16:13 ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu odpov…