Česká obchodní inspekce na východě Čech prokázala prodej alkoholu mladistvým

13.06.2022 21:01 | Tisková zpráva

Inspektorát ČOI pro Královéhradecký a Pardubický kraj, na základě spotřebitelských podání, provedl v rámci mimořádné akce 33 kontrol na prodej alkoholu a tabákových výrobků mladistvým. Ve více než polovině případů prodejci alkohol nebo tabákové výrobky mladistvému prodali. Figuranti byli ve věku 16 let.

Česká obchodní inspekce na východě Čech prokázala prodej alkoholu mladistvým
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce, Inspektorát pro Královéhradecký a Pardubický kraj, provedl v květnu 2022 celkem ve 4 kontrolních dnech mimořádnou kontrolní akci se zaměřením na prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků mladistvým. Kontrola byla provedena především na základě podání od občanů.

Ve 4 kontrolních dnech bylo provedeno celkem 33 kontrol. V souladu s ustanovením § 30 odstavec 4 zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů, byly ve všech případech uskutečněny kontrolní nákupy prostřednictvím přizvaných osob mladších 18 let. Figuranti byli ve věku 16 let.

Bez ověření věku a bez doprovodu osoby starší 18 let byly figurantům celkem v 18 případech prodány alkoholické nápoje nebo tabákové výrobky. Porušení dozorovaného předpisu bylo tedy zjištěno v 54,5 % z celkově kontrolovaných provozoven.

Z celkového počtu 33 kontrol byl ve 4 případech ověřováno dodržování zákazu prodeje tabáku osobě mladší 18 let (na základě došlých podnětů). Až na jednu výjimku se prodej potvrdil, tedy mladistvému byl tabák prodán ve 3 ze 4 kontrol. Ve 29 případech šlo o kontroly zákazu prodej alkoholu mladistvým, z toho v 15 případech byl alkohol figurantovi ve věku 16 let prodán.

Kontrolovanými objekty byly provozovny, na které směřovala spotřebitelská podání, nebo upozornění pracovníků PČR ve Dvoře Králové n. L., Špindlerově Mlýně, Třebechovicích p. O., Hradci Králové, Letohradě, Ústí nad Orlicí a v České Třebové.

Zjištění, která ve výše uvedených 18 případech nasvědčují porušení zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek ve znění pozdějších předpisů, budou s kontrolovanými subjekty řešena ve správním řízení. Za porušení zákona hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun.

Vzhledem k vysokému procentu zjištění, množství podaných podání a závažnosti porušení, budou kontroly s tímto zaměřením probíhat namátkově i nadále.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …