Jako podklad aršíku spojující obě známky byla použita malba z bývalého kostela sv. Anny na Starém Městě v Praze Assumpta s apoštoly Filipem a Jakubem. Jde o dílo ve své době kvalitativně zcela ojedinělé, vychází ještě z předhusitské tradice „krásného slohu“ a je připisováno Mistru třeboňského oltáře.
Motivem známky s nominální hodnotou 34 Kč je nástěnná malba z oltářní menzy císařské oratoře kaple sv. Kateřiny z hradu Karlštejna – velmi dobře zachované Ukřižování je připisováno takzvanému Mistru karlštejnské Apokalypsy, který zde tvořil kolem roku 1356.
Na druhé známce, s nominální hodnotou 40 Kč, je detail z rozsáhlého cyklu o životě sv. Markéty, objevený v roce 2010 při restaurování zámku ve Velkém Meziříčí. Je to vzácný doklad malířství inspirovaného knižní malbou na počátku působení gotického slohu u nás.
V gotickém malířství zaujímají nástěnné malby významné místo vedle deskového malířství a knižní iluminací. Svým umístěním na stěnách chrámů, kostelů ale i paláců a měšťanských domů to byla výtvarná díla nejdostupnější veřejnosti. Bylo chápáno ještě ne jako umění, ale jako řemeslo a jako takové nebylo většinou podepisováno.
Společně s příležitostným poštovním aršíkem vychází i dva druhy obálky prvního dne vydání (FDC). Motivem první z nich je hrad Karlštejn spolu s další freskou z královské oratoře. Jde o dvojportrét Karla IV. a Anny Svídnické, kteří pozdvihují kříž. Motivem druhé FDC je pak vstupní průčelí zámku ve Velkém Meziříčí spolu s další scénou z cyklu o sv. Markétě.
Nový aršík vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. metodou ofsetu v nákladu 30 000 kusů aršíků a FDC v nákladu 2 600 kusů metodou sítotisku. Příležitostný poštovní aršík si mohou zájemci zakoupit na filatelistických přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva