Česká televize nabízí v souvislosti s děním na Ukrajině na webu podporu pro děti, rodiče i učitele

09.03.2022 10:06 | Tisková zpráva

Česká televize spustila nezpravodajské webové stránky, které se věnují aktuálnímu konfliktu na Ukrajině.

Česká televize nabízí v souvislosti s děním na Ukrajině na webu podporu pro děti, rodiče i učitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

Na tematickém webu Déčka nabízí odpovědi na nejčastější dětské dotazy a snaží se nejmladší generaci zejména uklidnit a nabídnout pomoc se v celé situaci zorientovat. Portál ČT edu zase reaguje na vysokou poptávku učitelů po vzdělávacích materiálech, které by jim pomáhaly se se žáky o válce na Ukrajině bavit ve výuce. 

Válka na Ukrajině vnesla nejistotu nejen do světa dospělých, ale i dětí. Často tak kladou otázky, na které je složité odpovědět. S tím nyní pomůže nová webová stránka decko.cz/ukrajina, která přináší informace a odpovědi způsobem nevyhýbavým, ale adekvátním dětskému věku a vnímání.

Spolu s odborníky připravil tým dětského webu České televize řadu videí, která přibližují konkrétní témata více do hloubky. Jak vůbec k válce došlo a co se dělo v posledních dnech vysvětlí například Daniel Stach. O tom, kdo a jak Ukrajině pomáhá, zase vypráví herec ukrajinského původu Fedir Kis. Ve videích se děti dozví i to, proč je při konfliktech důležitá role novinářů nebo co je to strach a jak s ním pracovat.

„Dospělí mají občas tendenci děti vážných témat uchránit, nemluvit s nimi o těžkých věcech. Je to přirozené, ale my víme i z četných zpráv, které nám posílají, že ony samozřejmě celou situaci vnímají velmi silně. Chtějí tomu, co se děje, porozumět, mají obavy nebo se upřímně zajímají, jak ony samy mohou pomoci. My na Déčku bereme děti vážně a chceme s nimi i nyní mluvit o tom, co je trápí a o co se zajímají, mluvit s nimi otevřeně a pomoci jim se v tom vyznat,“ říká manažerka produktu Štěpánka Sunková.

O válce na Ukrajině musí mluvit s žáky i čeští učitelé

Na vzdělávacím portálu České televize ČT edu byla spuštěna sekce: ZDE

„Hned od prvního dne konfliktu jsme pozorovali velkou poptávku pedagogů po vzdělávacích materiálech, které se týkají Ukrajiny. A to ne pouze aktuálního konfliktu, ale i historie, geografie, kultury této země. Je evidentní, že se učitelé snaží zasadit to, co se právě děje, do širšího kontextu,“ říká vedoucí komunikace ČT a vedoucí webu ČT edu Alžběta Plívová a dodává: „Učitelé samozřejmě využívají ve svých hodinách i materiály zpravodajství, které odrážejí aktuální situaci. To na ČT edu suplovat nemůžeme. Nicméně ve chvíli, kdy například Putin nařídil uvést do pohotovosti jaderné zbraně, nebo když došlo k ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží, pedagogové začali na ČT edu intenzivně vyhledávat videa s tematikou, jak fungují jaderná zařízení. Video s názvem Hirošima a Nagasaki patřilo v minulém týdnu k nejsledovanějším na celém webu ČT edu.“

Tým pedagogů a odborníků tak na webu ČT edu připravil rozsáhlý soubor vzdělávacích materiálů. Učitelé zde najdou nejen videa, ale i pracovní listy a podpůrné metodiky. Vzdělávací materiály se věnují historii Ukrajiny, vracejí se k anexi Krymu, vysvětlují, co je NATO, kdo jsou krymští Tataři, nebo nabízejí podporu pro učitele k tomu, jak mluvit s dětmi o válce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

10:17 Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se ve Strakově akademii konalo již sedmé zasedání Vládního výboru pro …