Opravy některých lokomotiv před sezónou 2022 už skončily a na dalších vrcholí. Centrum historických vozidel však plánuje i další investice v muzeu ČD v Lužné u Rakovníka a v depozitáři v Olomouci. „Už na konci loňského roku jsme po opravě zatopili lokomotivu 354.195 a nyní v Lužné u Rakovníka dokončujeme opravu další tendrovky. Je to lokálková lokomotiva 423.009 z První českomoravské továrny na stroje v Libni, pozdějšího ČKD. Nejpozději v březnu bychom jí chtěli znovu zatopit. Bude mít určitě hodně obdivovatelů, více než v jiné roky, protože letos oslaví své 100. narozeniny,“ říká Marek Plochý, ředitel Centra historických vozidel Českých drah. „Zahájili jsme také opravu populární rychlíkové tendrovky 464.008 a pokračují práce na obnově mašinky 313.432,“ doplnil Marek Plochý.
Na sezónu se připravuje také olomoucké středisko. Na provoz tam chystají např. motorový vůz M286.0001 z roku 1962 nebo motorovou lokomotivu T 466.0007 přezdívanou podle licenčního motoru Pielstick. Železničáři chystají na sezónu ČD Nostalgie 2022 také zdejší klenot, parní lokomotivu 464.202 přezdívanou pro zelený nátěr „Rosnička“. V Olomouci se letos plánují také větší opravy zázemí, například točny a kolejiště.
„Kvůli opravě olomouckého depozitáře letos připravujeme pro železniční fanoušky a šotouše neobvyklý program s Rosničkou. Dočasně bude přesunuta do České Lípy, odkud zamíří v čele nostalgických vlaků do různých koutů Čech. Díky tomu se s ní seznámí lidé i v dalších regionech a fotografové dostanou možnost pořídit snímky Rosničky i na jiných než obvyklých tratích,“ upozorňuje na jednu ze zajímavostí chystané sezóny ČD Nostalgie Marek Plochý.
Provoz a údržba historických železničních vozidel Českých drah by se neobešla bez nadšení stovek dobrovolníků a fanoušků. Ti mají některá vozidla ve své péči v různých depech po celé České republice a vyrážejí z nich na chystané akce. Ve Valašském Meziříčí chystají mašinku Velký bejček 423.041 (rok výroby 1924), v Brně pracují na prototypové Bardotce T 478.1001 a parní lokomotivě Skaličák 433.001 (r. v. 1948), v Chebu se starají o motorový vůz Hurvínek M 131.1515 a také o jednu z nejmenších a největších motorových lokomotiv – T 211.0101 Prasátko a T 679.1600 Sergej. O jedny z nejstarších dochovaných a stále provozní parní lokomotivy řady 310.0 z let 1899 a 1901 se starají nadšenci v depech v Plzni a v Českých Budějovicích.
„Centrum historických vozidel provádí i další opravy drážní techniky. Některé uvádíme do provozuschopného a jiné jen do vystavovatelného stavu. Například pro naši nejstarší elektrifikovanou dráhu a dnes jedinou trať se stejnosměrným napájením 1 500 V opravujeme Bobinku E 422.0001 a ve spolupráci s Národním technickým muzeem bychom chtěli ještě letos znovu zprovoznit jedinečný Křižíkův motorový vůz EM 400.001 Elinka. Mezi ty ‚pouze‘ vystavovatelné kousky se časem zařadí Albatros 498.112, kterého dávají ‚dokupy‘ chlapi v depu v České Lípě,“ dodává Marek Plochý. Opravy se týkají také dalších lokomotiv, například parní EP 1000 nebo dieselelektrické T 435.0139 Hektor a samozřejmě i osobních a nákladních vozů ve sbírkách Centra historických vozidel. V příštím roce se předpokládá oprava severočeské krasavice Lízy, tedy lokomotivy 475.179, která kvůli závadě na kotli dojezdila tuto zimu.
Pokud to letos epidemická situace dovolí, otevřou se brány železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka už na začátku dubna. V plném proudu je také příprava letošního programu ČD Nostalgie, který bude zveřejněn na začátku jara.
České dráhy každoročně věnují na péči a záchranu našeho technicko-kulturního dědictví milionové částky. Bez zapojení mnoha dobrovolníků, sponzorů a návštěvníků, kteří svým výletem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka a účastí na nostalgických jízdách podporují financování těchto památek a jejich provoz, by nebylo možné zachránit tolik úžasných „krásek“ na kolejích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva