Český statistický úřad: Bytů bylo loni postaveno víc, skoro 29 tisíc

30.05.2018 9:49 | Zprávy

Loni se v Česku postavilo 16 365 nových bytových budov a v nich 28 569 bytů. Dokončených bytů bylo ve srovnání s předchozím rokem víc, a to jak v rodinných, tak v bytových domech.

Český statistický úřad: Bytů bylo loni postaveno víc, skoro 29 tisíc
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Více než polovina bytů vznikla v rodinných domech. Na jejich výstavbu bylo vynaloženo 51 miliard korun. Náklady na výstavbu jednoho bytu tak činily 3,4 miliónu.

Byty v rodinných domech se nejčastěji stavěly v dispozici 4+1. Menších bytů bylo minimum. Obytná plocha se rovnala průměrně 92 m2. Výstavba jednoho rodinného domu trvala v průměru tři a půl roku. Převažovala přitom třída B energetické náročnosti.

„Většina nově postavených domů má nosné konstrukce ze zděných materiálů, ale v posledních letech roste zájem o dřevěné stavby. Loni bylo dokončeno 2 159 nových rodinných domů typu dřevostavba, což je víc než před rokem. Dřevostavby se na celkové výstavbě nových rodinných domů podílely 15 %. A to je nejvíc v celé sledované časové řadě,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Bytových domů se loni dokončilo 303. Jejich výstavba přišla na 21 miliard korun. Zhotovilo se v nich celkem 9 264 bytů. Průměrné investiční náklady na výstavbu jednoho bytu představovaly 2,2 miliónu.

Byty v bytových domech měly obvykle velikost 2+1. Průměrná obytná plocha jednoho bytu byla 52 m2, ovšem do značné míry závisela na konkrétním projektu. Bytový dům se stavěl v průměru necelé tři roky. I v kategorii bytových domů převládala energetická třída B.

Další nová data o dokončených bytech naleznete ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 6


Osobnost měsíce

Ing. Marian Jurečka

  • KDU-ČSL
  • místopředseda vlády
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

22:08 Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

Zajímá vás, jak vypadalo historické řeznické náčiní? Jak se připravují zabijačkové speciality dnes? …