Český statistický úřad: Ceny průmyslových výrobců výrazně rostly

20.05.2019 12:39 | Zprávy

Indexy cen výrobců - duben 2019

Český statistický úřad: Ceny průmyslových výrobců výrazně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně klesly ceny zemědělských výrobců o 1,2 %, průmyslových výrobců vzrostly o 0,7 %, stavebních prací o 0,7 % a tržních služeb pro podniky o 0,5 %. Meziročně se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 9,4 %, průmyslových výrobců o 4,3 %, stavebních prací o 5,4 % a tržních služeb pro podniky o 2,7 %.

Meziměsíční srovnání

Ceny zemědělských výrobců se snížily o 1,2 %. Klesly ceny ovoce o 11,9 %, brambor o 5,6 %, olejnin o 1,5 %, obilovin o 1,3 % a mléka o 0,8 %. Ceny jatečných prasat vzrostly o 5,2 %, drůbeže o 2,0 % a vajec o 0,5 %.

Ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,7 %. Nejvíce se zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly vyšší o 2,5 % a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,6 %, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 3,5 %. Ceny pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků vzrostly o 0,5 %. Klesly pouze ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry o 0,2 % a v  odvětví dopravních prostředků o 0,1 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů vzrostly o 0,7 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví také o 0,7 %.

Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 0,5 %. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 3,8 %, za poradenství v oblasti řízení o 1,4 %, za služby v oblasti programování o 1,1 % a za vydavatelské služby o 0,6 %. Ceny za služby v pozemní dopravě klesly o 0,4 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby se zvýšily o 0,2 %.

Meziroční srovnání

Ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 9,4 % (v březnu o 8,1 %). V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 16,0 %. Ceny zeleniny byly vyšší o 57,4 %, brambor o 44,8 %, obilovin o 17,6 % a olejnin o 13,5 %, ceny ovoce klesly o 42,7 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 2,8 %, vzrostly ceny mléka o 4,5 %, drůbeže o 4,4 % a jatečných prasat o 3,4 %. Ceny vajec byly nižší o 1,9 % a skotu o 3,4 %.

Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 4,3 %, což byl nejvyšší růst cen od prosince 2011. Vzrostly zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 8,2 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 11,0 %. Vyšší byly také ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 3,6 %, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 4,3 %. Ceny pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků vzrostly o 4,2 %, z toho ceny betonových, cementových a sádrových výrobků o 9,3 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 8,9 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 5,4 % (v březnu po zpřesnění o 5,1 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 5,2 % (v březnu o 5,0 %).

Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 2,7 % (v březnu o 2,8 %). Vzrostly ceny za poradenství v oblasti řízení o 8,5 %, za pojištění, zajištění a penzijní financování o 7,0 %, za služby v oblasti zaměstnání o 5,5 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 4,5 % a za bezpečnostní a pátrací služby o 4,0 %. Vyšší byly dále ceny za poštovní a kurýrní služby o 3,9 % a za služby v pozemní dopravě o 2,8 %. Nižší byly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 1,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,5 % (v březnu o 2,6 %).

Ceny průmyslových výrobců v EU – březen 2019 (předběžná data)

V zemích Evropské unie (EU28), podle údajů zveřejněných Eurostatem, ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (v únoru o 0,2 %). Nejvíce se zvýšily ceny v Řecku o 1,1 %. V České republice ceny vzrostly o 0,5 %, na Slovensku o 0,4 % a v Polsku o 0,2 %. V Německu a v Rakousku se ceny snížily o 0,2 %. Nejvíce klesly ceny v Dánsku o 1,6 %.

Meziročně byly ceny v EU28 v březnu stejně jako v únoru vyšší o 3,1 %. Nejvíce se zvýšily ceny v Rumunsku o 6,7 %. Na Slovensku byly ceny vyšší o 4,5 %, v České republice o 3,8 %, v Německu a v Polsku shodně o 2,5 % a v Rakousku o 2,1 %. Ceny neklesly v žádné ze zemí Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …