Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 3,2 bodu na hodnotu 107,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 5,5 bodu na hodnotu 75,8.
Růst důvěry mezi podnikateli byl v květnu ovlivněn především příznivým vývojem v odvětví průmyslu a v obchodě. Ve vybraných odvětvích služeb důvěra meziměsíčně stagnovala, ve stavebnictví klesla.
„Za mimořádně příznivým meziměsíčním vývojem důvěry v průmyslu stojí, mimo jiné, zlepšující se situace v automobilovém průmyslu, kde se postupně zvyšuje tempo růstu výrobní činnosti a současně se snižují zásoby naakumulované v předchozích měsících z důvodu chybějících součástek. K růstu důvěry také přispívají podniky z odvětví energetiky,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od května 2012. Ve srovnání s předešlým měsícem se v květnu zvýšil počet respondentů obávajících se zhoršení vlastní finanční situace, celkové ekonomické situace v České republice a růstu nezaměstnanosti.
„Lidé již reálně pociťují dopady růstu cen na svojí finanční situaci. To spolu s obavami ze zhoršení hospodářské situace a z růstu nezaměstnanosti způsobilo, že domácnosti v květnu důvěřovaly ekonomice nejméně za posledních deset let,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
***
Detailnější informace o vývoji podnikatelské a spotřebitelské důvěry naleznete v doplňující informaci k RI konjunkturálních průzkumů ZDE.
Podrobné časové řady sald jednotlivých ukazatelů, sald a bazických indexů indikátorů důvěry dle odvětví najdete ZDE
Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN (více ZDE)
Evropské databáze jsou dostupné ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva