Český statistický úřad: Hrubý domácí produkt klesl v roce 2020 o 5,6 procenta

02.03.2021 10:06 | Zprávy

Hrubý domácí produkt klesl v roce 2020 o 5,6 %. Ve 4. čtvrtletí HDP meziročně klesl o 4,7 % a mezičtvrtletně rostl o 0,6 %.

Český statistický úřad: Hrubý domácí produkt klesl v roce 2020 o 5,6 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí 2020 mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně poklesl o 4,7 %. Pokles HDP za celý rok 2020 činil 5,6 %. Česká ekonomika sice v posledním čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla, avšak v meziročním srovnání pokračoval hluboký propad.

„Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 %, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu. Na straně poptávky byly hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností,“říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost[1] byl ve 4. čtvrtletí o 0,6 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím roku 2019 poklesl o 4,7 %.

Vývoj hrubého domácího produktu v %:

tabulka

Vývoj hrubé přidané hodnoty v %:

tabulka

Hrubá přidaná hodnota (HPH) vzrostla ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně klesla o 4,7 %. V mezičtvrtletním srovnání se dařilo zejména zpracovatelskému průmyslu (+2,3 %), informačním a komunikačním činnostem (+2,2 %) a peněžnictví a pojišťovnictví (+3,5 %). Pokles zaznamenalo stavebnictví (-1,2 %), skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (-6,6 %) a odvětví ostatních činností (-13,9 %). Na meziročním poklesu HPH (-4,7 %) se nejvíce podílela skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství -2,7 p. b. (meziroční pokles o 14,7 %), profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti -1,0 p. b. (-12,8 %) a průmysl -0,4 p. b. (-1,4 %). Kladně přispělo zejména odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče 0,3 p. b. (+1,8 %).

Čtvrtletní odhad hrubého domácího produktu, sezónně očištěné údaje:

tabulka

Na straně poptávky byly ve 4. čtvrtletí hlavním faktorem poklesu HDP klesající spotřební výdaje domácností a výdaje na tvorbu fixního kapitálu. Meziroční pokles HDP (-4,7 %) nejvíce ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu domácností -3,8 p. b.[2] a investiční výdaje -3,4 p. b. Naopak pozitivní vliv měla zahraniční poptávka (+3,4 p. b.) a výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí (+1,0 p. b.).

Spotřební výdaje domácností se mezičtvrtletně snížily o 4,2 % (meziročně o 8,3 %). Klesaly hlavně výdaje za nákup předmětů s dlouhodobou a střednědobou trvanlivostí a služeb.

Tvorba fixního kapitálu klesla o 0,3 % mezičtvrtletně a o rekordních 12,3 % meziročně. Velký propad zaznamenaly především investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Meziroční pokles ale pokračoval také u investic do obydlí a ostatních budov a staveb.

graf

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty 145,5 mld. Kč, bylo tak o 69,3 mld. vyšší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz rostl mezičtvrtletně reálně o 6,6 % a meziročně o 4,7 %, přičemž vývoz zboží rostl mezičtvrtletně o 6,9 % a meziročně o 8,9 %. Tento vývoj nejvíce ovlivnil růst vývozu chemických látek, elektronických a optických přístrojů, elektrických zařízení a motorových vozidel. Dovoz rostl mezičtvrtletně o 6,1 % a meziročně o 0,2 % především zásluhou růstu dovozu chemických látek a elektrických zařízení.

Z hlediska cenového vývoje ve 4. čtvrtletí celkový deflátor HDP vzrostl mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 4,2 %.

Objem mzdových nákladů[3] ve 4. čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,3 %.

Celková zaměstnanost[4] se v porovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 0,5 % a meziročně o 1,9 %. Pokles zaměstnanosti byl zaznamenán především v průmyslu a ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Naopak k růstu zaměstnanosti došlo zejména ve stavebnictví a informačních a komunikačních činnostech.

graf

Tvorba a užití HDP v roce 2020

HDP za rok 2020 byl o 5,6 % nižší než v roce 2019. Hlavním faktorem celoročního poklesu byly spotřební výdaje domácností a výdaje na tvorbu kapitálu. Spotřeba domácností měla negativní vliv -1,9 p. b., tvorba kapitálu -3,1 p. b. a zahraniční poptávka -1,2 p. b. Kladně přispěly výdaje vládních institucí (+0,6 p. b.).

HPH se v roce 2020 snížila v porovnání s předchozím rokem o 5,5 %. Ekonomický pokles se projevoval ve většině odvětví národního hospodářství. K poklesu HPH nejvýrazněji přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování (-2,2 p. b.) a v průmyslu (-2,1 p. b.). Dařilo se informačním a komunikačním činnostem a skupině odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče.

graf

Výdaje na konečnou spotřebu domácností klesly o 5,2 %. Tvorba hrubého fixního kapitálu za celý rok 2020 byla o 8,5 % nižší než v roce 2019. Klesaly především investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Výdaje vládních institucí vzrostly o 2,9 % především zásluhou rychle rostoucích kolektivních spotřebních výdajů. Saldo zahraničního obchodu vzrostlo v běžných cenách meziročně o 42,3 mld. Kč na 390,5 mld. Kč.

Celková zaměstnanost klesla ve srovnání s předchozím rokem o 1,5 % na 5 351 tisíc osob. Celkem bylo odpracováno o 6,0 % hodin méně než v roce 2019.

graf

Poznámky:
[1] Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny uváděné údaje očištěny o změny cen, sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dnů.
[2] Příspěvky k růstu HDP po vyloučení dovozu pro konečné užití, pokud není uvedeno jinak.
[3] V běžných cenách, neočištěno o sezónní vlivy.
[4] V pojetí národních účtů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…