„Růst průměrné mzdy o 11,3 % je výrazně ovlivněn loňskou nízkou základnou, kdy v některých odvětvích mzdy výrazně poklesly kvůli nástupu koronavirové krize. Také se zde projevil velmi různorodý vývoj v jednotlivých odvětvích, zejména pak jednorázová výplata mimořádných odměn zdravotníkům,“ říká Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Ve 2. čtvrtletí 2021 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda*) (dále jen „průměrná mzda“) na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 38 275 Kč, což je o 3 893 Kč (11,3 %) více než ve stejném období roku 2020. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,9 %, reálně tak mzda vzrostla o 8,2 %. Objem mezd se zvýšil o 12,1 %, počet zaměstnanců vzrostl o 0,7 %.
Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí 2021 po očištění od sezónních vlivů 1,2 %.
V odvětvovém členění podle sekcí CZ-NACE se průměrná mzda proti stejnému období roku 2020 snížila v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví (o 1,6 %), nízký růst byl zaznamenán v odvětví veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení (0,8 %). Nejvyšší růst mezd vykázalo odvětví zdravotní a sociální péče (43,8 %), kde se projevilo vyplacení mimořádných odměn za práci během pandemie. Vysoký růst byl i v odvětví ostatní činnosti (19,2 %) a ubytování, stravování a pohostinství (17,3 %).
Medián mezd (32 408 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 11,5 %, u mužů dosáhl 34 461 Kč, u žen byl 30 026 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 447 Kč a 63 731 Kč.
V 1. pololetí 2021 dosáhla průměrná mzda 36 807 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 2 519 Kč (7,3 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,5 %, reálně se mzda zvýšila o 4,7 %.
Poznámka:
*) Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Strukturální výdělkové statistiky, které mají k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než celostátní průměr.
Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení; to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Na rozdíl od průměrné mzdy, která je vypočtena na základě podkladů z podnikového výkaznictví, je medián nutné odvozovat ze statisticko-matematického modelu na podkladě výběrového šetření, protože podnikové výkazy obsahují jen agregované údaje za celý podnik nebo organizaci.
Nelze opomenout, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.
Související analýza: Vývoj českého trhu práce - 2. čtvrtletí 2021 (ZDE)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva