„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ říká Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
Průmyslová produkce v dubnu 2022 byla reálně meziměsíčně nižší o 0,8 %. Meziročně klesla o 3,8 %. Pokles nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů umocnila vysoká srovnávací základna. Ta také významně ovlivnila výsledky v odvětví výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokles produkce elektřiny, plynu a tepla byl ovlivněn vysokou spotřebou plynu v loňském roce způsobenou mimořádně chladným počasím.
Dubnové výsledky byly oproti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví odlišné: tentokrát to byla přibližně polovina a výrazný pokles ve výrobě motorových vozidel se na úrovni průmyslu jako celku vyvážit nepodařilo.
Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se dostala na domácí trh orientovaná odvětví: potravinářský a nápojový průmysl, kde setrvale produkce mírným tempem roste. U nápojového průmyslu se objem produkce postupně vrací na předpandemickou úroveň.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v dubnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 3,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 2,4 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 4,6 %.
„V meziměsíčním porovnání hodnota nových průmyslových zakázek klesla výrazněji než produkce, a to o 2 %. Meziroční 3% růst byl opět držen odvětvími, kde má zásadní vliv růst hodnoty, nikoliv objemu,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu 2022 meziročně zvýšil o 0,2 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v dubnu 2022 meziročně vzrostla o 8,2 %.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v březnu 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 0,7 %. Největší meziroční růst zaznamenala Litva (o 25,9 %) a Bulharsko (o 19,1 %). Naopak nejvíce klesl slovenský průmysl (o 7,3 %). Český průmysl klesl o 1,3 %, výkon německého průmyslu se snížil o 4,1 %.
Poznámky:
Duben 2022 měl o jeden pracovní den méně než duben 2021. V souladu s revizní politikou ČSÚ byly zároveň se zpracováním dat za duben 2022 revidovány údaje za leden až březen 2022.
Meziroční vývoj všech ukazatelů je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů.
Metodika ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva