Míra zaměstnanosti ve věku 20-64 let je v České republice stále sedmá nejvyšší v EU
Podle strategie Evropa 2020 je cílem dosáhnout míry zaměstnanosti 20-64letých v zemích EU28 v průměru 75 %. Ve 3. čtvrtletí 2015 v zemích EU28 dosahovala již 70,5 procent. Míra zaměstnanosti mužů (76,5 %) přitom stále výrazně převyšovala míru zaměstnanosti žen (64,5 %).
Tabulka seřazená od nejvyšších hodnot k nejnižším potvrzuje, že si vysokou míru zaměstnanosti stále udržují zejména severské státy včetně baltských zemí, některé země západní Evropy a naše republika. Nejvyšší míry zaměstnanosti dlouhodobě dosahuje Švédsko (81,4). Výrazně si polepšilo Estonsko, které se dostalo z šestého na druhé místo. Naopak nejnižší míra zaměstnanosti je v Řecku (ve 3. čtvrtletí 2015 pouze 55,9 %), ve kterém je dokonce míra zaměstnanosti žen hluboko pod 50 procenty.
Ve 3. čtvrtletí 2015 cílovou úroveň 75 % již dosáhlo celkem osm států včetně České republiky (Švédsko, Estonsko, Německo, Spojené království, Dánsko, Nizozemsko, Česká republika a Rakousko). Na druhé straně je míra zaměstnanosti dosud velmi nízká v jižních státech unie. Kromě Řecka se to týká hlavně Itálie, Chorvatska a Španělska, kde nepracuje více než třetina populace v tomto produktivním věku.
Ve všech členských zemích je míra zaměstnanosti mužů více či méně vyšší než míra zaměstnanosti žen. Nejvyšší míra zaměstnanosti mužů byla ve 3. čtvrtletí roku 2015 v Estonsku (83,5 %), poté v České republice (83,4 %) a Švédsku (83,3 %). Míru zaměstnanosti žen suverénně vede Švédsko s 79,4%. V ČR zaměstnanost žen dosáhla více než 66%, stále je ale rozdíl mezi muži a ženami v této míře jeden z nejvyšších v EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?
A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?
Další články z rubriky

10:17 Otevřené Křivoklátsko: Petice a žaloby proti Národnímu parku Křivoklátsko
Dne 8. dubna 2025 byla senátnímu Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice předána…
- 8:56 ČEZ: Energetici zvou na velikonoční prohlídky do infocentra elektrárny Dukovany
- 7:23 Ředitelství vodních cest: Modernizace stání pro služební plavidla Policie ČR v Ústí nad Labem-Brné
- 22:03 AOPK: Nahlašte sršeň asijskou, ale nebojujte s ní
- 19:15 Ministerstvo obrany pokročilo ve vyjednáváních o prodloužení využívání gripenů
- 16:08 Český rozhlas a Národní muzeum uzavřely deklaraci o vzájemné spolupráci