Čistý zisk Skupiny ČEZ za rok 2024 dosáhl 30,5 miliardy korun

13.03.2025 11:49 | Tisková zpráva

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 137,5 mld. Kč, což znamená meziroční nárůst o 12,6 mld. Kč. Zvýšení EBITDA je způsobeno zejména ukončením povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v ČR, což zatížilo výsledky roku 2023 částkou 10,0 mld. Kč.

Čistý zisk Skupiny ČEZ za rok 2024 dosáhl 30,5 miliardy korun
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Očištěný čistý zisk, rozhodující pro dividendu, činil 31,8 mld. Kč, meziročně o 3,0 mld. Kč méně. Platná dividendová politika tudíž indikuje dividendu 35 až 47 Kč na akcii, což by znamenalo vyplatit akcionářům 19 až 25 mld. Kč. Pro rok 2025 Skupina ČEZ očekává EBITDA 125–130 mld. Kč a očištěný čistý zisk 25–29 mld. Kč.

„Výsledky hospodaření předčily naše očekávání. Patříme mezi 20 % nejlepších společností na světě v hodnocení ESG, už 84 % našeho provozního zisku před odpisy pochází z bezemisní činnosti.“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a dodal: „Máme za sebou úspěšný jaderný rok, který přispěl k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Vedle pokračující přípravy výstavby velkých jaderných bloků jsme učinili významný krok i v oblasti malých modulárních reaktorů a zajistili jsme nové dodávky neruského jaderného paliva pro elektrárny Temelín i Dukovany.“ 

Anketa

Líbí se vám, jak Elon Musk vystupuje k politickým tématům?

93%
hlasovalo: 6118 lidí

Nejvýznamnější akvizicí Skupiny ČEZ bylo v roce 2024 převzetí 55,21% podílu ve společnosti GasNet, největším distributorovi plynu v ČR. Do hospodaření Skupiny ČEZ se tato akvizice pozitivně promítá od 1. září 2024. Do celoročního provozního zisku před odpisy přinesla za čtyři měsíce téměř 4 mld. Kč. Infrastruktura GasNet bude hrát důležitou roli při transformaci české energetiky. Investice dosáhly 56,8 mld. Kč, což je významný meziroční růst o 11,1 mld. Kč. 

Investice rostly zejména do obnovitelných a jaderných zdrojů a do distribučních sítí v souvislosti s transformací energetiky. ČEZ Distribuce investovala v roce 2024 více než 20 mld. Kč, meziročně o 3 mld. Kč více, zejména vlivem nárůstu zákaznických požadavků na připojení nových obnovitelných zdrojů. 

Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily o 3 % elektřiny více, zejména díky nadprůměrným hydrologickým podmínkám, výroba jaderných zdrojů poklesla o 2 % vlivem plánovaných odstávek elektrárny Temelín. Výroba z emisních zdrojů meziročně klesla o 2 %. 

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce zůstala meziročně na stejné úrovni 33,7 TWh. Klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba elektřiny vzrostla o 0,7 % na 34,5 TWh. Distribuce plynu na území GasNet, které pokrývá cca 80 % ČR, meziročně nepatrně vzrostla o 1 % na 59,2 TWh.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Pokles reálných mezd

To, že nám klesají reálné mzdy a vůbec klesá naše životní úroveň víme i bez toho, aniž byste nám to jako politici říkali. Mě spíš zajímá, co jako politici děláte proto, aby naše mzdy a životní úroveň byly lepší - vyšší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Opatření Evropské unie proti americkým clům jsou logickým krokem

13:21 Hospodářská komora: Opatření Evropské unie proti americkým clům jsou logickým krokem

Hospodářská komora ČR vnímá rozhodnutí Evropské unie zavést odvetná opatření proti americkým clům na…