Odpověď na řešení tohoto problému přináší česká firma Dronetag s malou krabičkou Dronetag Mini. Jednoduše se upevní na dron a pomocí mobilní sítě a Bluetooth se pro ostatní účastníky letového provozu stává zařízení viditelným.
Drony jsou všude nad námi. Kromě zábavy pomáhají mapovat vojenské i civilní objekty, užívají se ve filmovém průmyslu nebo také v obraně. Jejich potenciálu si už před třemi lety všimli studenti z ČVUT. Od té doby přicházejí i za pomoci CzechInvestu a díky účasti v programu CzechStarter, s funkčními řešeními, jak se vypořádat například s přeplněným vzdušným prostorem.
Dronetag Mini je nejmenším, nejlehčím a nejlevnějším zařízením pro dálkovou identifikaci dronů na trhu a vydrží nabitý více než půl dne. Existuje k němu také mobilní i webová aplikace. „Každé zařízení má něco jako globální sim kartu, která mu umožňuje komunikovat s drony po celém světě. Automaticky se tak připojí do dostupné sítě a dron tak zůstává pod kontrolou," vysvětluje ředitel společnosti Lukáš Brchl.
Startup založil se spolužáky už na škole, kdy svůj nápad přihlásili do Space Application Hackathonu inkubátoru ESA BIC Czech Republic. Pod křídla kosmického inkubátoru také firma vstoupila a vzápětí obstála v celoevropské konkurenci – v roce 2019 vyhrála vesmírného Oscara. Tak se přezdívá ceně Galileo Masters.
Právě na globální trh firma také míří, protože v Česku příliš velkou konkurenci nemá. A podle slov Lukáše Brchla to chytrou krabičkou rozhodně nekončí. „Už nyní vidíme, že má produkt širší potenciál i to, jak rychle se technologie vyvíjí a s ní přibývají nové možnosti využití. S drony si tak myslím ještě nějaký čas užijeme," uzavírá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva