Osobnost, která se nejdřív proslavila ve Francii. Tedy v zemi, od níž ČR letos převzala pomyslnou štafetu v čele Evropy. Kosmopolita, který pocházel z moravských Ivančic, bude s viditelností České republiky nyní pomáhat ještě víc i díky speciálnímu memorandu.
Dokument o spolupráci podepsali ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a ředitel Nadace Mucha Marcus James Mucha. Týká se společné prezentace a propagace uměleckého díla Alfonse Muchy jako součásti kulturního dědictví České republiky doma i v zahraničí.
„Naším společným zájmem je šířit dobré jméno České republiky a Alfonse Muchy. S Nadací Mucha tak plánujeme s pomocí memoranda spolupracovat na připravovaných projektech u nás i jinde ve světě,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Memorandum vzájemnou spolupráci upravuje do konce roku 2025. Odehrát se má mimo jiné prostřednictvím webů, tištených materiálů, poznávacích akcí, workshopů, seminářů a dalších forem komunikace a marketingu.“ Aktuálně je možné vidět rodinnou sbírku Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně v Praze. A na příští rok se mimo jiné chystá mezinárodní rozšíření Muchovy stezky (více ZDE).
„Od května do října 2023 plánujeme, že se ve slovenských Piešťanech uskuteční další cyklus výstavy Muchova stezka. Bude to symbolické, v tamních lázních se totiž vyléčila moje teta Jaroslava a dědeček tak městu věnoval originální obraz,“ říká malířův vnuk a předseda správní rady Muchovy Nadace John Mucha a dodává: „Teta taky malovala, dědovi pomáhala třeba při tvorbě Slovanské epopeje. Jak vypadala, bylo možné vidět na desetikoruně první emise československých bankovek, později na bankovce padesátikorunové. Na obou ji vypodobnil právě dědeček Alfons.“
I obraz, který Alfons Mucha věnoval slovenským Piešťanům, se proslavil. Slovensko ho zobrazilo na známce, která získala 5. místo ve světové soutěži Grand Prix de l’exposition WIPA (více ZDE).
A co se týče letos otevřené Muchovy stezky? Návštěvníky láká na toulky po důležitých místech autorova raného života na Moravě. Začíná v umělcově rodných Ivančicích, pokračuje přes Mikulov, ve kterém Mucha vytvořil první obrazy a vede dál do Hrušovan nad Jevišovkou, kde lze nalézt původní fresky z malířova mládí zdobící městskou radnici. Aktuálně končí v Moravském Krumlově věhlasnou Slovanskou epopejí. Podívat se nejen na ni lze v reportáži CzechTourismu přímo z místa ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva