Úvodní slovo patřilo zástupci firmy AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o. Ing. Hamplovi, který připomněl základní fakta. Záměrem je vymístění „nadbilančních kalů“ v množství 71 360 t surových kalů původem z laguny R3 a 20 202 t zavápněných kalů umístěných v lagunách R2 a R1 a jejich následná likvidace v zařízení k odstranění/využití odpadu (celkem 91 562 t kalů).
Následně zpracovatel dokumentace Ing. Štancl z AZ GEO, s. r. o. popsal technologický postup i soubor opatření, která mají minimalizovat negativní dopady na zdraví obyvatel a životní prostředí. Hlavním důvodem pro výběr a návrh tohoto řešení byla skutečnost, že jde o řešení proveditelné a odzkoušené. Významné vlivy z hlediska zachování podmínek pro veřejné zdraví se očekávají u SO2 a pachových látek, což bude ošetřeno monitoringem všech relevantních faktorů a omezujícími provozními podmínkami.
Zpracovatel posudku Ing. Tomášek, CSc. shrnul své stanovisko takto: „Po vyhodnocení dokumentace, obdržených vyjádření a dalších podkladů doporučuji vydat souhlasné stanovisko pro realizaci záměru za respektování podmínek uvedených v tomto stanovisku.“ Přítomní zástupci úřadů, kraje a města krátce potvrdili svá písemná stanoviska. V diskusi pak vystoupil jen jeden účastník a to s poznámkou formálního charakteru.
Odstranění staré ekologické zátěže, která vznikla dlouholetým provozováním zařízení na rafinaci minerálních olejů, je pro Ostravu a její obyvatele důležitým a sledovaným procesem. Žádné protesty ani připomínky na veřejném projednávání však nezazněly a složitý schvalovací proces byl tímto projednáním uzavřen.
Spolupráce mezi s. p. DIAMO a společností AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o. přinesla všemi očekávaný úspěch a zahájení odtěžovacích prací se předpokládá na podzim tohoto roku, po schválení prováděcího projektu a vyřízení změny integrovaného povolení.
DIAMO, státní podnik se sídlem ve Stráži pod Ralskem je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v ČR a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Provádí sanační a rekultivační práce, spravuje více než 6000 dílčích environmentálních zátěží na celém území ČR. Státní podnik zajišťuje svou činnost v regionech prostřednictvím 4 odštěpných závodů: Těžba a úprava uranu ve Stráži pod Ralskem (TÚU), GEAM v Dolní Rožínce, Správa uranových ložisek v Příbrami (SUL) a ODRA v Ostravě. DIAMO, s. p. celkem k 30. 11. 2016 zaměstnával 2 548 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva