Přesvědčit o tom se mohl při prohlídce haldy náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a spolu s ním náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová, která návštěvu iniciovala. Vedení státního podniku DIAMO se zaměřilo při setkání hlavně na vysvětlení postupu sanace heřmanického odvalu.
Prohlídka haldy a následné setkání na centrále závodu ODRA se uskutečnilo 13. ledna 2021 za účasti ředitele státního podniku L. Kašpara a ředitele odštěpného závodu ODRA P. Kříže. Vedení státního podniku připomnělo zástupcům kraje a města dosavadní postup a zdůraznilo, že sanace heřmanické haldy pokračuje podle dlouhodobého plánu. Zaměřilo se i na pochybnosti, které vznesl krajský náměstek J. Unucka v souvislosti se separační linkou soukromé firmy, která se v současné době nevyužívá. Státní podnik se opírá o mnohaleté zkušenosti, odborné posudky či analýzy a jeho cílem je efektivní postup sanace. Hlavním směrem zůstává budování vzdušných stěn, které zamezí šíření termické aktivity, a práce s termicky aktivní částí odvalu. Pokračují i rekultivace a monitorovací činnost.
Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová uvedla: „Aktivity státního podniku sledujeme a jeho zástupci nás pravidelně informují o dění na haldě, opatřeních, odborných posudcích a hlavně o výsledcích měření kvality ovzduší. Jde o obrovskou plochu, sanace tak potrvá bohužel ještě řadu let. Důležité však je, že práce postupují. Vlivy na životní prostředí jsou pravidelně monitorovány odborným akreditovaným subjektem a minimální dopady mimo jiné potvrdil i česko-polský projekt, na kterém spolupracovala VŠB-TU.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva