Není pravdou, že na odvalu hrozí ekologická katastrofa, jak tvrdí autorka článku. Odval vykazuje termickou aktivitu (vnitřní hoření) už minimálně 30 let a ta postupně ustává i s tím, jak pokračují sanační a rekultivační práce, které státní podnik DIAMO provádí už 15 let. Za tu dobu se negativní vliv staré ekologické zátěže na životní prostředí výrazně snížil. Státní podnik dlouhodobě sleduje vlivy odvalu i prací na něm a pravidelně monitoruje ovzduší, povrchové a podzemní vody, chemické složení hlušin a také termickou aktivitu. Od roku 2010 v návaznosti na probíhající sanační a rekultivační práce se plocha, zasažená termickou aktivitou, zmenšila o zhruba 50 %, jak dokládají termovizní snímky, které se zhotovují každý rok. Snížení termické aktivity přineslo i výrazné snížení objemů exhalací, jak dokládají výsledky měření. Zdravotní ústav v Ostravě na základě měření opakovaně potvrdil, že heřmanická halda významně nezhoršuje ovzduší na Ostravsku.
Státní podnik důrazně odmítá, že by někdy tajil informace o odvalu, jeho složení, vlivech apod. a že zatajil před majitelem separační linky, firmou Ostravská těžební, Analýzu rizik z roku 2010, jak zástupci firmy tvrdí. S Analýzou rizik byla podrobně seznámena řada institucí: MPO, MŽP, MF, SFŽP, Krajský úřad Moravskoslezského kraje, ČIŽP, a dokument je veřejně dostupný na internetu. Ostravská těžební měla tyto informace k dispozici. Potvrzuje to mj. znalecký posudek z roku 2012, který si zadala Ostravská těžební a který Analýzu přímo, jako svůj podklad pro zpracování, uvádí. Státní podnik pravidelně informuje představitele města o dění na haldě a má zájem informovat veřejnost, o čemž mimo jiné svědčí speciální webové stránky o heřmanické haldě a její sanaci, které obsahují i výsledky a vyhodnocení měření (ZDE).
Státní podnik DIAMO je připraven čelit neférovému mediálnímu nátlaku firmy Ostravská těžební podloženými a ověřitelnými argumenty, nikoliv mediálními přestřelkami. Firma si mohla a měla zajistit před realizací stavby separační linky dostatek informací o odvalu, zejména o materiálu, který se tam nachází. Stát nemůže doplácet na nevydařený podnikatelský záměr soukromého subjektu. Snahou státního podniku po mnoho měsíců bylo nalézt s Ostravskou těžební řešení situace. Musí však postupovat s péčí řádného hospodáře. Ostravská těžební neplnila uzavřenou smlouvu a její návrhy na další spolupráci se neslučovaly se záměrem státního podniku provést sanaci a rekultivaci odvalu efektivně.
Oblast, kam se navážel těžební odpad více než sto padesát let a zahrnuje komplex několika odvalů, patří mezi ekologické zátěže po hornické činnosti a její sanace potrvá mnoho let. Nelze zcela eliminovat její negativní vlivy, DIAMO však podniká celou řadu opatření na zmírnění dopadů staré ekologické zátěže na životní prostředí, včetně zkrápění, budování vzdušných stěn, ochlazování atd. Významná část haldy už je rekultivovaná. Cílem je zabezpečit odval především před termickými jevy, aby v budoucnu mohla být tato lokalita smysluplně využita.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva