Státní podnik DIAMO, který důl Rožná I provozuje, se snaží s předstihem předejít dopadům plánovaného ukončení těžby uranu na zaměstnanost v regionu.
„Připravujeme projekty, ve kterých by velká část zaměstnaců našla nové uplatnění. Mezi ně patří Podzemní výzkumné pracoviště Bukov, které může zaměstnat až 150 pracovníků. Intenzivně ale pracujeme i na dalších možnostech,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO. Ve hře je příprava studie proveditelnosti vybudování podzemního zásobníku na zemní plyn nebo podzemního energetického zásobníku v rožínecké oblasti.
Poslední fungující uranový důl ve střední Evropě zaměstnává v současné době 374 horníků. Část zaměstnanců se bude podílet na zajišťování útlumu a zahlazování těžby, případně na likvidaci a sanaci důlních děl na jiných místech. „Až 174 zaměstnanců by mohlo využít připravované změny odchodů horníků do důchodu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na tiskové konferenci během své návštěvy na začátku ledna 2016 v Dolní Rožínce.
Provoz dolu Rožná bude v letošním roce probíhat v podobném rozsahu jako loni. V příštím roce začne provádění technických opatření potřebných pro uzavření nejhlubší části dolu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva