DPP: Na kaskádách u stanice metra Vltavská začala poslední, sedmá výstava

21.04.2023 7:29 | Tisková zpráva

Na kaskádovitých terasách u stanice metra Vltavská začíná v rámci venkovní Galerie Vltavská poslední, sedmá umělecká intervence do tohoto veřejného prostoru – instalace Horror vacui Hynka Skotáka a kurátorky Silvie Šeborové. Instalace pracuje s geometrickým výsekem prostoru kompletně vyčištěného od vizuálního smogu. Site-specific projekt vznikl ve spolupráci Galerie hl. m. Prahy (GHMP) a Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v rámci programu hl. m. Prahy Umění pro město. Instalace zde potrvá maximálně do 23. června 2023 nebo do doby zahájení stavebních prací v rámci nového urbanistického řešení oblasti Bubnů.

DPP: Na kaskádách u stanice metra Vltavská začala poslední, sedmá výstava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Pokud bychom přirovnali současná města k velkým továrnám, které ze svých útrob chrlí moderní produkty, pak by jedním z takových produktů bylo okolí stanice metra Vltavská. Místo, které sice znají všichni Pražané, ale většinou jím chtějí rychle projít, přestoupit na tramvaj a odjet pryč. Původní urbanistický záměr, kdy část veřejného prostoru Vltavské sloužila též k přestupu z metra na vlak, vzala za své se zrušením stanice Praha – Bubny. Vzniklo tak vágní místo, které, podobně jako další taková místa, čeká na své případné využití, v tomto případě pro výstavbu budovy pražské filharmonie.

Právě s tímto místem pracuje umělec Hynek Skoták. Ve vizuálně složitém prostředí betonových soklů, laviček, truhlíků a dnes téměř nepoužívaného schodiště u stanice metra si Skoták vybral výsek zasahující do chodníku i stěny. Odstranil odpadky, graffiti, náletové dřeviny, místo ztvrdlé hlíny dovezl na místo úrodnou zeminu, do které zasadil traviny a květiny. Vznikl tak projekt s názvem Horror vacui, site-specific intervence do městského prostředí, která pracuje s jeho charakterem. Do prostoru nepřidává nové prvky, ale naopak je ubírá, vytváří „prázdno“.

Kontrast mezi tímto místem a jeho okolím, které zůstane v původním stavu, bude patrný hlavně na začátku instalace. Následně autor přenechá prostor městu, které si jej postupně bude brát zpátky.
„Z tohoto úhlu pohledu chápe umělec projekt jako hru, jejíž součástí se stávají diváci, respektive obyvatelé a návštěvníci Prahy. Každá odhozená cigareta, zašlápnutá žvýkačka, nový tag i výpary z projíždějících aut sjednocují ‚vygumovanou‘ plochu s jejím okolím,“ popisuje Silvie Šeborová, kurátorka projektu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha podpoří prevenci rizikového chování u dětí

7:33 MHMP: Praha podpoří prevenci rizikového chování u dětí

Rada hlavního města Prahy v pondělí projednala poskytnutí více než 20 milionů korun na Program primá…