DPP a Galerie hl. m. Prahy včera ve čtyřech stanicích metra zahájily výstavu Umění za čarou

12.05.2020 7:34 | Zprávy

Umění za čarou, první letošní společná výstava Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a Galerie hl. m. Prahy (GHMP), byla dnes zahájena ve čtyřech stanicích metra: Můstek A, Florenc B, Náměstí Republiky a Karlovo náměstí.

DPP a Galerie hl. m. Prahy včera ve čtyřech stanicích metra zahájily výstavu Umění za čarou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Výstava představí celkem 16 děl od 8 umělců, resp. uměleckých dvojic, v každé stanici po 4 dílech. Finanční prostředky na výstavu poskytl Magistrát hl. m. Prahy prostřednictvím programu Umění pro město na podporu současného umění ve veřejném prostoru. Výstava Umění za čarou potrvá do 31. prosince 2020.

Výstava Umění za čarou je prvním z projektů, jež mají představit pražské metro jako prostor, který je otevřený současnému umění. Navazuje tím na skutečnost, že podoba nově vznikajících stanic byla svěřena renomovaným umělcům a pražské metro se díky tomu přiřazuje do skupiny světových metropolí, kde jsou podobné realizace, ale také jednorázové umělecké intervence běžné. Projekt vzniká ve spolupráci DPP a GHMP a otevírá tak do budoucna spolupráci dvou významných městských institucí.

DPP vnímá obdobné instalace jako nástroj pro zkvalitnění prostředí, kterým denně ve standardní pracovní den projde více než milion cestujících. Pražské metro od počátku jeho provozu doplňují desítky kvalitních uměleckých děl. Mozaiky, sochy, objekty ale také světelné instalace jsou jeho součástí již od jeho zprovoznění v roce 1974. Řada z nich byla v minulých letech poškozena nebo dokonce zcela odstraněna. Díla světově uznávaných umělců, jakými jsou Stanislav Kolíbal, Václav Cigler, dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Františka Víznera a mnoha dalších dotvářela či stále dotváří unikátní tvář metra v Praze.

Výstava Umění za čarou představí výběr výjimečných děl silných uměleckých osobností, jako je Jiří Kovanda, Markéta Othová, Krištof Kintera, Timo, Lucia Sceranková, Ondřej Přibyl a umělecká dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák a Hynek Alt – Aleksandra Vajd. Fotografické práce či fotografie dokumentující jejich projekty bude možné zhlédnout od 11. května do konce roku 2020 na plochách za kolejištěm stanic Můstek A, Florenc B, Náměstí Republiky a Karlovo náměstí.

Výběr stanic vychází z faktu, že na designovém obložení nástupišť zbyly po bývalých reklamních nosičích prázdné plochy, které před svým odstraněním poslouží jako platforma pro umělecký projekt. Odtud také pochází název této neobvyklé „výstavy“ – díla jsou umístěna za bezpečnostní čarou kolejiště. Tato čára však nemá být bariérou mezi cestujícími a uměleckými díly. Součástí prezentace jsou proto popisky k jednotlivým dílům v každé stanici. Připravují se také komentované prohlídky, které zájemcům přiblíží jak samotná díla, tak historii a architekturu jednotlivých stanic.

Umění za čarou je jednorázovým projektem; představené práce zůstanou ve stanicích jen několik měsíců. Jeho snahou je upozornit na uměleckou, technickou a vizuální komplexnost jednotlivých stanic metra, aby lidé ocenili jejich kvalitu, zamilovali si je a v budoucnu stáli na straně jejich ochránců.

Kurátoři projektu: Anna Švarc, architektka pražského metra a Fuczik, nezávislý kurátor
Odborná spolupráce: Jitka Hlaváčková, kurátorka GHMP
Grafická úprava: Anymade Studio
Organizační spolupráce: Marie Foltýnová, Jana Smolková – GHMP

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

7:33 Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

Balíkovna zaznamenala rekord v poštu podaných balíků v pondělí 16. prosince, kdy do přepravy převzal…