Aktuálně tak patří v udržitelnosti mezi 8 % nejlépe hodnocených veřejně obchodovaných společností na světě. Je to její nejlepší výsledek v historii hodnocení. Zároveň si také polepšila u významné mezinárodní ratingové agentury Morningstar Sustainalytics. Nezávislé hodnocení ukazatelů ESG je pro Skupinu ČEZ důležité nejen z reputačního hlediska, ale také s ohledem na několik uzavřených úvěrů vázaných právě na plnění kritérií udržitelnosti.
V konkurenci 38 tisíc veřejně obchodovaných společností z celého světa se Skupině ČEZ podařilo vyšvihnout mezi top 8 % nejlépe hodnocených firem z pohledu udržitelnosti. Vyplývá to z údajů společnosti CSR Hub, která agreguje výsledky téměř tisícovky různých ratingových zdrojů a agentur do jednoho komplexního čísla. Letos v dubnu se ČEZ poprvé probojoval mezi první desetinu, nyní si tedy ještě o něco polepšil. Pro zajímavost, CSR Hub hodnotí ČEZ v rámci kategorie energetické firmy, kam zařazuje celkem 964 subjektů z celého světa. Z České republiky hodnotí CSR Hub celkem 19 společností.
„Energetické firmy jsou přirozeně v oblasti udržitelnosti pod největším drobnohledem a do ekologizace výroby a vylepšování dalších kritérií ESG investují obrovské prostředky. Stejně jako se v udržitelnosti neustále zlepšujeme my, zlepšují se i ostatní významné evropské energetiky, s nimiž se srovnáváme. Je to tedy nepřetržitý proces, v němž nemůžeme a ani nechceme polevit. Aktuální pozice Skupiny ČEZ je skvělým výsledkem práce nás všech a já věřím, že si ji dokážeme udržet,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Skupině ČEZ se letos podařilo zlepšit také u významné mezinárodní ratingové agentury Morningstar Sustainalytics, kde se posunula o 2 body. Agentura ve svých hodnoceních pokrývá přes 20 000 firem ze 172 zemí světa, v sektoru energetik pak hodnotí celkem 680 firem. Od roku 2019 si ČEZ polepšil o skoro 12 bodů, zároveň také výrazně vzrostl počet energetik, se kterými jej Morningstar Sustainalytics poměřují – v roce 2019 jich bylo pod 190, tedy třikrát méně než v současném ratingu. S ratingem od Morningstar Sustainalytics často pracují banky a pojišťovny při sjednávání smluv.
„Konkrétně na hodnoty ratingu od Morningstar Sustainalytics jsou navázané tři naše úvěry. Čím lepšího skóre dosáhneme, tím nižší úroky dostaneme a naopak. Proto je pro nás aktuální zlepšení dobrou zprávou. I jiné finanční instituce ale bedlivě sledují, jak si v udržitelnosti vedeme a zda se nám daří plnit nastavené cíle,“ uvedla členka představenstva a Chief Sustainability Officer Michaela Chaloupková.
První úvěrovou linku vázanou na ESG rating uzavřela Skupina ČEZ v létě 2023 s UniCredit Bank, následovaly další úvěry s Všeobecnou úvěrovou bankou a letos v dubnu s CaixaBank. Celkem má ČEZ v rámci všech tří úvěrů vázaných na ESG možnost čerpat až 13,5 miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva