Diskuze s Janem Fischerem o české frustraci a naději, evropských hodnotách i megaprojektech a o prezidentské volbě

28.05.2012 15:31 | Zprávy

Jan Fischer, viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj a kandidát na funkci prezidenta republiky, byl hostem na diskusní večeři pořádané European Leadership & Academic Institute (ELAI). Během večera pan Fischer hovořil o svých názorech na další směřování Evropské unie, o politickém vývoji České republiky a o své prezidentské kandidatuře.

Diskuze s Janem Fischerem o české frustraci a naději, evropských hodnotách i megaprojektech a o prezidentské volbě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezidentský kandidát Jan Fischer během setkání s občany

Hosty zajímalo, jaké jsou názory Jana Fischera na Evropskou unii a jaká je podle něj její budoucnost. Jan Fischer sám sebe označil za eurokritika, nikoliv za euroskeptika, a uvedl, že hlavní problém EU vidí v přebujelosti institucí a nástrojů, které nejsou pod demokratickou kontrolou. Jako příklad uvedl projekt Evropa 2020. Podle jeho slov máme sklon přeceňovat roli odborných mezinárodních institucí. „Nejdůležitější je ochránit jádro demokracie“, dodává.

K aktuální otázce možného odchodu Řecka z Eurozóny Fischer uvedl, že existují tábory pro i proti, přičemž oba mají podle něj svou váhu. Fischerovi je bližší podpora udržení Řecka v Eurozóně. Fischer zdůrazňuje, že i k případnému odchodu Řecka nemůže dojít ze dne na den a měl by pro Evropu dlouhodobé negativní následky. Primární chybu vidí již v prvopočátku celého procesu, kdy bylo politicky rozhodnuto, že se země se zcela rozdílnými ekonomickými úrovněmi stanou součástí jednoho celku.

„Umím si představit jen jednu horší věc, než je Evropská unie, a to kdyby EU neexistovala. Unie má samozřejmě spoustu chyb, nejde však jen o to, jak ji vnímáme my, ale i o to, jak je vnímána zvenčí jako jednotný celek. “, dodal na závěr k tomuto tématu. A zdůraznil např. pozitivní působení institucí EU v zemích bývalé Jugoslávie.

Zmínil také, že ač se v souvislosti s EU nejčastěji mluví o Řecku a velmi špatné ekonomické situaci Španělska a Itálie, málokdo ví, že dlouhodobě nejzadluženějším státem Eurozóny je Belgie. „Problém Španělska není v rozpočtu, ale v bankovním sektoru. Navíc je zde 50% mladých nezaměstnaných do věku 25 let, což není chybou Evropské Unie“, odpověděl na dotaz jednoho z hostů. Poznamenal však, že například situace v Itálii nebo Irsku se zlepšuje, i když prognózy byly ještě donedávna opačné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Hasiči cvičně likvidovali únik nebezpečné látky z železniční cisterny

22:42 Správa železnic: Hasiči cvičně likvidovali únik nebezpečné látky z železniční cisterny

V blízkosti hlavního nádraží v Plzni se včera uskutečnilo cvičení hasičů Správy železnic. Tématem by…