Dolní Vítkovice překonaly o téměř 100 000 rekord v návštěvnosti, v roce 2018 přivítaly 1 655 514 návštěvníků

02.01.2019 16:14 | Zprávy

Uplynulý rok se do statistik návštěvnosti Dolních Vítkovic opět zapíše jako rok rekordní. Poprvé v historii unikátního industriálního areálu do něj zavítalo celkem 1 655 514 návštěvníků. Celková návštěvnost zahrnuje evidenci návštěvníků industriálního areálu v centru města i petřkovického Landek Parku.

Dolní Vítkovice překonaly o téměř 100 000 rekord v návštěvnosti, v roce 2018 přivítaly 1 655 514 návštěvníků
Foto: ostrava.cz
Popisek: Vítkovické vysoké pece

Že se uplynulý rok stane rokem rekordním, předvídalo vedení Dolních Vítkovic už během druhé poloviny kalendářního roku. Rekordní návštěvnost vedení areálu připisuje kvalitní dramaturgii Světa techniky, Milan Dobeš Musea i Landek Parku. „Po celý loňský rok jsme byli co do návštěvnosti v mírném nadprůměru. Tvrdě pracujeme na programu pro návštěvníky, nechceme, aby byla programová nabídka stále stejná. Z toho důvodu neustále rozšiřujeme jak prohlídkové trasy, tak doprovodný program v expozicích,“ vysvětluje výkonný ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela. V lednu loňského roku tak spolek zpřístupnil v rámci jedné z prohlídkových tras unikátní původní těžní stroj, v březnu otevřel ve Velkém světě techniky velmi úspěšnou dočasnou výstavu Klamárium, vůbec poprvé v Landek Parku ve spolupráci s Krajským vojenským velitelstvím v Ostravě pořádal úspěšný Army Family Day a pozadu nezůstávalo ani prestižní Milan Dobeš Museum „Zde se nám podařilo navázat fantastickou spolupráci se soudobým českým umělcem Krištofem Kinterou. Jeho díla jsme vystavovali nejen v prostoru samotné expozice, ale některé velké exponáty byly vystaveny také ve vstupní hale nebo dvoraně Multifunkční auly Gong,“ doplňuje Koudela. Moderního a pro někoho také kontroverzního Krištofa Kinteru vystřídala v říjnu díla fenomenálního českého vlastence a umělce mezinárodního věhlasu Františka Kupky.

Dolní Vítkovice přivítaly v roce 2018 miliontého návštěvníka už v polovině léta,  a to před sebou měly ještě programově nabitý závěr roku. Jednou z nejdůležitějších akcí uplynulého roku byly opět také vzdělávací aktivity pro školy, které i díky podpoře statutárních měst, zejména pak významné podpoře Statutárního města Ostrava, mohlo v roce 2018 navštívit přes 24 500 žáků mateřských, základních i středních škol. V moderně vybavených učebnách, laboratořích a dílnách odučili lektoři Světa techniky denně desítky lekcí, některé vzdělávací programy se pak přesunuly také do prostředí Milan Dobeš Musea. V rámci tradiční říjnové celorepublikové akce Noc vědců vytvořili lektoři Světa techniky s více než 500 žáky ostravských základních škol obří, mimořádně fotogenický model DNA. Za své vzdělávací aktivity získal Svět techniky v listopadu Cenu Nadace OKD. Závěr roku patřil otevření první původní expozice Tělo a technika – Jak technika pomáhá hendikepovaným. „Expozici jsme otevřeli 12. prosince a je pro nás jedním ze splněných snů. Díky skvělému projektovému týmu, významné podpoře Moravskoslezského kraje a vynikající spolupráci s odborníky se nám podařilo vytvořit první zcela vlastní edukativní expozici, která odráží každodenní potřeby hendikepovaných osob, žijících kolem nás. Exponáty zároveň hned ukazují, jak dnešní moderní technika pomáhá jejich hendikepy vyrovnávat. Věříme, že díky modernímu zpracování přitáhne celou řadu nových návštěvníků,“ dodává Koudela.

Areál se v roce 2018 připojil k celé řadě akcí oslavujících 100 let republiky. Symbol Dolních Vítkovic, ale také celé Ostravy Bolt Tower, svítil ve spolupráci s Moravskoslezským krajem od července do prosince v národních barvách. Tématický program pro veřejnost připravil ke 100 letům republiky také Malý svět techniky U6.

Pro rok 2019 slibuje vedení Dolních Vítkovic neméně zajímavý program a celou řadu nových projektů. „V polovině roku otevřeme zrekonstruovaný objekt budovy Koksovny. Rozpočet na její rekonstrukcí přesahuje 13 000 000 korun a významně se na něm podílí Moravskoslezský kraj. Objekt bude součástí nově vznikající prohlídkové trasy, jež povede areálem,“ vysvětluje mluvčí Dolních Vítkovic Pavlína Copková. Na přelomu dubna a května proběhne nejen pod vysokou pecí tradiční Lampionový průvod a Den otevřených dveří. Exkluzivní díla přinese do Ostravy opět také Milan Dobeš Museum. Už na jaře otevře výstavu děl polského představitele geometrické abstrakce Andrzeje Nowackého a v plánu je také výstava při příležitosti 90. narozenin Milana Dobeše, jehož jméno muzeum hrdě nese.

Dolní Vítkovice jsou dnes nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Moravskoslezském kraji a ve statistikách agentury Czech Tourism pravidelně obsazuje první příčky v rámci celorepublikového přehledu. První vize dnes známého řešení industriálního areálu přišly v roce 2002. V rámci intenzivních diskuzí o budoucnosti Dolních Vítkovic byla předkládána nejrůznější možná řešení - od likvidace celého zařízení až po uchování areálu metodou posledního pracovního dne. V roce 2003, v době, kdy do čela společnosti Vítkovice přišel Jan Světlík, nabraly diskuze o možném využití areálu zcela nový směr. „Žádná z předchozích diametrálně odlišných variant se nám nezdála být tou pravou. Samozřejmě jsme nechtěli jen řízeně odstraňovat technologie, ale také jsme nechtěli, aby se z perly ostravského industriálu stalo muzeum, kam si budou lidé chodit něco pasivně prohlížet. Naopak jsme chtěli dosáhnout toho, aby ze zcela mimořádného historicko - průmyslového dědictví Ostravy mohly denně aktivně těžit současné i budoucí generace, a to především pro vzdělávání,“ vysvětluje Jan Světlík, autor projektu Nových Vítkovic, který zahrnuje kromě DOV rozsáhlé území pro rozvoj nového podnikání a developerské projekty.

Dolní Vítkovice překonaly magickou hranici jednoho milionu návštěvníků již v roce 2015 a 2016, kdy se staly nejnavštěvovanějším mimopražským turistickým cílem. Před nimi se dle statistik agentury Czech Tourism umístil v roce 2016 jen Pražský hrad, Petřínská rozhledna a ZOO Praha. Za uplynulých 11 let areál navštívilo již celkem 7 870 258 hostů. Hranici 1, 5 milionu návštěvníků areál poprvé přesáhl v roce 2017, kdy se statistika roční statistika návštěvnosti zastavila na celkovém čísle 1 557 784 turistů.

Pod architektonické řešení areálu se na pozvání Jana Světlíka postupně podepsali nejvýznamnější architekti současnosti Josef Pleskot, Zdeněk Fránek, Peter Lacko, Filip Tittelbach, Milan Šraml, Helena Zemánková a další. Industriální areál je dnes jednou z hlavních ikon Ostravy. Konají se zde největší hudební festivaly (Colours of Ostrava, Beats for Love, Oldies festival, Ostrava v plamenech, Létofest a další), konference, akce pro veřejnost, najdete zde také moderní science centrum, nejvýše položenou kavárnu v Ostravě či největší hornické muzeum v České republice. „Správa areálu je náročná, neustále se snažíme pracovat nejen na údržbě jeho jednotlivých částí, ale také na servisu expozic a náplňovém obsahu vzdělávacích programů a akcí pro veřejnost,“ dodává Petr Koudela s tím, že v měsíci lednu je již tradičně kompletně uzavřena expozice Malého světa techniky U6 za účelem opravy exponátů. „Malý svět techniky je oblíbeným cílem pro rodiny s dětmi i školní skupiny, exponáty pravidelně servisujeme, do budoucna bychom jeho expozici chtěli již také částečně obměnit,“ odtajnil na závěr Koudela.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…