Dvě nové knihy přibližují historii i současnost Podyjí

05.03.2018 7:33 | Zprávy

Dvě nové knihy vydala na sklonku loňského roku Správa Národního parku Podyjí. Jedna přibližuje v jedenácti kapitolách její práci a cíle v ochraně přírody a krajiny národního parku. Druhá ukazuje ve srovnávacích fotografiích na 180 konkrétních místech, jak se Podyjí za posledních sto let proměnilo.

Dvě nové knihy přibližují historii i současnost Podyjí
Foto: nppodyji.cz
Popisek: Národní park Podyjí - logo

Na obou knihách spolupracovali i autoři z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Obě publikace tvůrci představí ve čtvrtek 8. března od 18:00 ve znojemském Domě umění. Zájemci zde budou mít i jednu z prvních příležitostí si knihy koupit.

Kniha Co ještě nevíte o Národním parku Podyjí ani po 25 letech od jeho vyhlášení? se zaměřuje na různé stránky krajiny a historie Podyjí a snaží se zdůraznit hodnoty tohoto chráněného území a jeho živé a neživé přírody. Zájemci se v ní například dozví více o místech, která jsou ponechána přirozenému vývoji i o lokalitách, potřebujících i nadále pravidelnou lidskou péči. Nechybí ale ani kapitoly věnované obcím, historii turistiky nebo technickým a stavebním památkám. „Snažili jsme se na Podyjí, jeho přírodu a historii podívat z různých úhlů. Kniha tak zobrazuje území v jeho různorodosti a snad i pozitivní vliv, který na něj existence národního parku posledních více než 25 let má,“ řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Spolu s ním na knize, která vyšla i v německé a anglické verzi, spolupracovala další desítka autorů. Řadu černobílých fotografií v ní doplňují ilustrace Jindřicha Janíčka.

Zatímco první kniha se soustředí spíše na poslední čtvrtstoletí, autoři díla Podyjí v proměnách času se rozhodli zachytit to, co z lidské paměti často rychle mizí. Z historických obrazů, pohlednic a fotografií vybrali téměř dvě stovky míst, navštívili je a zdokumentovali. Vznikla tak jedinečná sbírka, která dokládá změny krajiny za více než sto posledních let. V devíti kapitolách se ale autoři nevěnují jen řece, údolí Dyje nebo krajině Podyjí, zachytili i proměnu obcí, historických památek nebo státní hranice. „Snažili jsme se, aby kniha široké veřejnosti vysvětlila z přírodovědného a historického hlediska příčiny dnešní podoby Podyjí v kontextu s dějinnými událostmi 20. století,“ popisuje autor Petr Lazárek. Díky německým překladům českých textů a popisků by kniha mohla zaujmout i sousedy z rakouského Thayatalu.

K publikaci vznikla i stejnojmenná výstava. Tu mohou zájemci vidět  až do 25. března právě v Domě umění. Pak se přesune do partnerského Národního parku Thayatal a na bývalou celnici u Hardeggu.

Obě knihy autoři představí na slavnostní akci naplánované na 8. března od 18:00 ve znojemském Domě umění.  Lidé si je budou moci následně koupit ve znojemských knihkupectvích, budovách Správy Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě nebo v informačním středisku v Čížově. Vydání knih podpořil Státní fond životního prostředí České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Doporučený předvánoční den Balíkovny

13:21 Česká pošta: Doporučený předvánoční den Balíkovny

Balíkovna doporučuje předat balík do přepravy do čtvrtka 19. prosince. To platí pro zásilky na adres…