EOS: Dluhy v zahraničí Češi téměř nevymáhají

02.04.2014 10:18 | Zprávy

Podle údajů inkasní agentury EOS KSI řeší české firmy dluhy v zahraničí i s několikaletým zpožděním. V loňském roce je předávaly k vymáhání v průměru po téměř čtyřech letech od nezaplacení.

EOS: Dluhy v zahraničí Češi téměř nevymáhají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Průměrná výše dluhu pak dosahovala téměř 120 tisíc korun. Nejčastějšími případy byly pohledávky za jednotlivci. Týkaly se zejména nesplácených bankovních úvěrů, přečerpaných účtů, nedostatečného pojištění při úrazech či poplatků za zdravotní péči.

Věřitelé vymáhají pohledávky častěji od běžných spotřebitelů. V případě firem jsou naopak pasivnější, u přeshraničního obchodu to platí dvojnásob. „Počet firem, které předávají pohledávky za zahraničními odběrateli k vymáhání, je nízký. Důvod vidím zejména v malém povědomí o možnosti mimosoudního přeshraničního inkasa a též v obavě z vysokých nákladů. Zahraniční firmy jsou v tomto směru zkušenější, což se projevuje ve vyšších počtech pohledávek a v kratší době po splatnosti. To zvyšuje šanci získat své peníze zpět,“ potvrzuje Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.

*Zdroj: EOS KSI Česká republika

Nejčastěji české firmy vymáhají ve státech našich sousedů, tedy na Slovensku, v Německu, Polsku, dále ale také třeba v Maďarsku a na Ukrajině. V segmentu firemních pohledávek vévodí oblast služeb, často například neuhrazené faktury za dopravu, dále se většinou jedná o nezaplacené faktury za zboží a výrobky.

Ty přitom mohou být pro firmy likvidační.

K pohledávkám ze zahraničí se přistupuje podobně jako k tuzemským, i přesto existují zásadní legislativní či kulturní rozdíly. “V Anglii je například kladen důraz na soukromí osob a to zejména ochranu osobních údajů. Pokud dlužník do telefonu sdělí, že mu není příjemný telefonický kontakt, kolegové musí vést další komunikaci pouze písemně,“ dodává Vachel. V takových případech je vymáhání přirozeně složitější. Proto je důležitá volba vhodného inkasního partnera, který dané prostředí velice dobře zná.

EOS KSI Česká republika, s.r.o., je součástí nadnárodní sítě 50 společností ve více než 25 zemích, které se specializují na finanční služby a všechny aspekty vymáhání pohledávek. Skupina EOS byla založena v roce 1974 se sídlem v německém Hamburku. EOS je spolehlivý partner, známý nejvyšší úrovní služeb.

Své finance společnosti do péče svěřují významné banky, pojišťovny, leasingové společnosti a poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, ale také společnosti z oblasti telekomunikací, velkoobchodu a maloobchodu. Centrála skupiny se nachází v Hamburku (Německo). Kromě Německa je skupina EOS zastoupena v Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Číně, Chorvatsku, Řecku, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Makedonii, Rakousku, Polsku, Rumunsku, Rusku, Švýcarsku, Srbsku, Slovensku, Slovinsku, Španělsku, České republice, Maďarsku, Spojených státech, Francii, Brazílii a na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

22:28 Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich…