Český statistický úřad: Učitelé loni v průměru vydělávali 49 tisíc korun měsíčně

15.11.2024 10:22 | Tisková zpráva

Učitelé v regionálním školství v roce 2023 pobírali po započtení všech příplatků a odměn průměrnou hrubou měsíční mzdu 49 tisíc korun. Meziročně si tak vydělali v průměru o 1 300 korun měsíčně více. Osm z deseti učitelských pozic vykonávaly loni ženy.

Český statistický úřad: Učitelé loni v průměru vydělávali 49 tisíc korun měsíčně
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V roce 2023 vydělávali učitelé podle údajů ze strukturální mzdové statistiky průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 49 058 Kč. Zatímco průměrné hrubé výdělky učitelů na základních a středních školách v minulém roce přesáhly 51 tisíc Kč měsíčně, jejich kolegové v mateřských školách dosahovali v průměru na výdělky přibližně o deset tisíc korun nižší.

Meziročně mzdy učitelů v mateřských, základních a středních školách vzrostly v roce 2023 v průměru o 2,8 %, což představovalo navýšení o 1 327 Kč měsíčně. Při započtení nárůstu spotřebitelských cen se ale jejich mzda reálně snížila o 7,1 %. K poklesu reálných mezd učitelů došlo i v roce 2022. „Kupní síla výdělku učitelů v regionálním školství byla v roce 2023, kvůli nižším nominálním nárůstům a vyšší inflaci v posledních dvou letech, přibližně na stejné úrovni jako v roce 2018,“ uvedl Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

V roce 2023 zastávaly osm z deseti učitelských pozic v regionálním školství ženy. Průměrná mzda učitelek základních škol byla v minulém roce o 359 Kč vyšší než u jejich mužských kolegů. Vzhledem k obecně nižším mzdám žen ale dosáhla úrovně 125 % průměrné mzdy všech zaměstnankyň v Česku, zatímco u učitelů mužů to bylo 102 % mzdy všech zaměstnanců - mužů. Na výši průměrné učitelské mzdy má kromě vzdělávacího stupně, na kterém pedagog působí, vliv i jeho věk, respektive délka praxe. V roce 2023 učitelé na základních školách mladší 30 let vydělávali v průměru o deset tisíc korun měsíčně méně než jejich kolegové ve věku nad 55 let.

Pro výkon povolání učitele je třeba dosáhnout potřebné kvalifikace a vzdělání. Mzda učitelů základních škol byla v roce 2023 v průměru o čtvrtinu (17 tis. Kč) nižší než průměrná mzda zaměstnanců s magisterským nebo doktorským vzděláním celkem. Při porovnání platů učitelů působících na veřejných základních školách a odměňovaných podle platových tabulek vydělávali učitelé v roce 2023 v průměru o 13 % (8 tis. Kč) méně než zaměstnanci v platové sféře s magisterským nebo doktorským vzděláním celkem.

Mzdy učitelů se mezi jednotlivými kraji příliš neliší. Na základních školách měli v roce 2023 nejvyšší průměrnou mzdu učitelé v Praze (53,4 tis. Kč), nejméně vydělávali učitelé v Moravskoslezském kraji (50,3 tis. Kč). „Zatímco učitelé základních škol v Praze i přes nejvyšší mzdu loni dosáhli na 93 % průměrné hrubé mzdy pražských zaměstnanců, v Karlovarském kraji představovala mzda učitelů základních škol 129 % průměrné mzdy v kraji,“ vysvětluje Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora k chystanému zákonu o mistrovské kvalifikaci a zkoušce

10:34 Hospodářská komora k chystanému zákonu o mistrovské kvalifikaci a zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením ministra …