Cenové rozhodnutí stanovuje mimo jiné:
1) Tranzitní tarify pro přepravu plynu přes Českou republiku (ČR). Tyto tarify mají podobu pevné ceny za rezervovanou kapacitu na vstupních a výstupních bodech přepravní soustavy.
2) Koeficient určující množství plynu na pohon kompresních stanic, se kterým souvisejí platby za plyn spotřebovaný pro pohon kompresních stanic.
ERÚ v letošním roce přistoupil k revizi jak výše koeficientu, tak výše tranzitních tarifů.
„Ze strany ERÚ se v žádném případě nejedná o náhlý nebo překvapivý zásah, ale o krok důkladně zvážený a navíc učiněný na základě podnětu samotného provozovatele přepravní soustavy, společnosti NET4GAS, s.r.o., a jím předaného mezinárodního porovnání (benchmarkingu) přepravních tarifů používaných na trasách v sousedních zemích,“ sdělila Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ.
K revizi výše ceny a koeficientu přistoupil ERÚ se záměrem zachování a podpory zájmu o přepravu plynu českým přepravním systémem.
ERÚ tímto krokem vytvořil podmínky pro to, aby byla česká přepravní trasa cenově srovnatelná s okolními systémy a byl minimalizován negativní dopad na české spotřebitele. Je totiž skutečností, že v roce 2019 budou končit nejvýznamnější přepravní smlouvy na tranzit plynu přes Českou republiku a ERÚ na tuto skutečnost tímto reaguje.
ERÚ stanovením nižších tarifů vytváří předpoklady pro to, aby tranzitní plynovod provozovaný společností NET4GAS, s.r.o., zůstal i do budoucna atraktivním pro zákazníky a nadále byl součástí páteřního systému evropského zásobování zemním plynem. Společnost NET4GAS podala na ERÚ žalobu.
„ERÚ je povinen hájit, jak zájmy regulovaných subjektů, tak chránit zájmy zákazníků a konečných spotřebitelů ČR – musí nalézt rovnováhu mezi potřebami všech účastníků trhu s plynem. Od snížení ceny na výstupních bodech z České republiky si slibujeme trvalou udržitelnost a efektivní využití české přepravní soustavy, vyšší zájem o přepravu českým přepravním systémem. Zároveň věřím, že budou zdárně dokončena jednání o přepravě plynu z plynovodu Nord Stream 2, která by zajistila dlouhodobé využití tranzitního systému, který byl vybudován pro velkoobjemové přepravy zemního plynu. Hrozící nevyužití našeho tranzitního systému by mohlo vést k enormnímu růstu regulovaných cen plynu pro české spotřebitele a to národní regulátor nechce připustit,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Provedené úpravy v nastavení regulovaných cen za službu přepravy plynu povedou k zajištění dlouhodobého využití přepravní soustavy provozované společností NET4GAS, s.r.o., a budou ve prospěch všech účastníků trhu s plynem v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva